AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN

PERSONELE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Akdeniz Belediyesi; iş kazaları, meslek hastalıkları ve istenmeyen olaylara karşı, farklı birimlerde görevli personeli bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla ‘İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimlerine’ devam ediyor.

Akdeniz Belediyesi, ağırlıklı olarak sahada çalışan personel olmak üzere; iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı bilinç ve duyarlılık yaratmak amacıyla iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerini kesintisiz sürdürüyor. Belediye konferans salonunda 2 oturum halinde düzenlenen eğitimde, Personel AŞ ile İmar AŞ’de görev alan toplam 800 personele eğitim verildi. Eğitimde; Bolkar Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Zeynep Özdoğan, 6331 Sayılı Kanun’u anlattı, iş kazalarının sebepleri, önleme ve korunma yolları hakkında personele sunum yaptı. İnteraktif eğitimde, belediye personeli de çeşitli konularda sorular sordu, çalışırken yaşadıkları bazı olaylardan örnekleri anlattı.

Dünyada her yıl 2 milyondan fazla insan iş kazalarında yaşamını yitiriyor!

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (İLO) yaptığı araştırmaya göre, dünyada her 3 dakikada 1 iş kazasının meydana geldiğine ve her yıl 2 milyondan fazla insanın yaşamını kaybettiğine dikkat çeken İş Güvenliği Uzmanı Özdoğan; “Özellikle, ‘ben bu işi çok uzun yıllardır yapıyorum, benim başıma bir şey gelmez’ demek, iş kazalarının en büyük sebeplerinden biri. Nitekim iş kazaları incelendiğinde güvenlik kurallarına uymayıp sadece bildiğini okuyanların, en iyisini ben bilirim’ diyenlerin iş kazasına uğrama, yaralanma veya hayatını kaybetme riskinin daha çok arttığı görülmektedir” dedi. Eğitimci Özdoğan, yine İLO’nun yaptığı araştırmaya göre her yıl dünya genelinde 160 milyon insanın da meslek hastalığına maruz kaldığına işaret etti.

“İş kazalarının yüzde 98’i insan kaynaklı”

İş kazalarının; çevresel faktörlerin yanı sıra, kişiye bağlı faktörler, özellikle de eğitim yetersizliğinden kaynaklandığının altını çizen İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Zeynep Özdoğan, iş kazalarının yüzde 98’inin insan kaynaklı; yüzde 78’inin emniyetsiz çalışmadan, yüzde 20’sinin emniyetsiz durumlardan, yüzde 2’sinin de doğal sebeplerden dolayı yaşandığına işaret etti. Eğitimin sonunda Özdoğan, belediye çalışanlarından gelen çeşitli soruları da yanıtladı. Sunumun sonunda belediye personeli iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir sınava da tabi tutuldu.