CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE RUSYA DEVLET BAŞKANI VLADEMİR PUTİN’İN VİDEO KONFERANS İLE KATILDIĞI AKKUYU NGS’DE İLK NÜKLEER YAKIT GETİRME TÖRENİ DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı  Vladimir Putin’in video konferans yoluyla katılım sağladığı; 4 üniteden oluşan, tamamlandığında ülkemizin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu karşılayacak olan ülkemizin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde, ‘İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni” düzenlendi.

Hava ve deniz yoluyla gelen yakıtların santralimize teslimiyle birlikte Akkuyu Nükleer Güç Santrali ‘nükleer tesis’ statüsü kazandı.

Tören programı, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali İlk Nükleer Yakıt Getirme” ve “Türkiye’nin Emin Adımlarla Nükleer Döneme Girişi” videolarının izletilmesi ile başladı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni'ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden canlı bağlantıyla katılarak bir konuşma yaptı.

Bugün Türkiye'yi, dünyanın nükleer güç sahibi ülkeleri arasına sokacak büyük bir hamlenin sevincini paylaşmak üzere bir arada olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gurur gününe iştirak eden, başta Cumhur İttifakı ortakları olmak üzere tüm misafirler ve ekranları başındaki tüm vatandaşlara teşekkür etti.

“BU TÖRENLE AYNI ZAMANDA MİLLETİMİZE OLAN

BİR SÖZÜMÜZÜ DAHA GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu törenle aynı zamanda milletimize olan bir sözümüzü, bir ahdimizi daha gerçekleştirmiş oluyoruz" ifadesini kullandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin üretime geçmesinden bir önceki aşaması olan nükleer yakıtların santral sahasına getirilmesine şahitlik ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle birlikte artık Akkuyu bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır. Böylece ülkemiz, 60 senelik bir gecikmenin ardından da olsa dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir" diye konuştu.

Bugün dünyada 422 nükleer reaktörün faal hâlde olduğunu, 57'sinin de yapımının devam ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Avrupa Birliği elektriğinin yüzde 25'ini nükleerden elde ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Komisyonu, nükleer enerjiyi 'yeşil enerji' kabul ederek, bu konudaki tereddütleri gidermiştir. Biz de Akkuyu ile ülkemizi bu gelişmelerin bir parçası hâline getirdik. Projemize en başından beri destek veren, Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rusya Federasyonu makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Santralimizin inşasında ve üretime geçme sürecinde görev alan Türk ve Rus tüm personeli tebrik ediyorum."

“AKKUYU, RUSYA İLE ARAMIZDAKİ EN BÜYÜK ORTAK YATIRIMDIR”

Akkuyu'da her biri 1200 megavat güce sahip 4 reaktörlü bir nükleer güç santrali inşa edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerini paylaştı: "Türkiye'nin pek çok önemli projesi gibi Akkuyu da millî bütçemize yük getirmeyen bir finansman modeliyle hayata geçirilmiştir. Akkuyu, Rusya ile aramızdaki en büyük ortak yatırımdır. Yatırım bedeli 20 milyar dolar olan bu proje, Rusya'nın ilgili kuruluşu ROSATOM tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Projenin inşaatıyla birlikte bakım, işletme ve nükleer santraller için büyük önem taşıyan işletmeden çıkarma süreçlerinin sorumluluğu da yükleniciye aittir. Santralin tüm üniteleri peyderpey 2028'e kadar hizmete girecektir. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10'u tek başına bu santral tarafından sağlanacaktır. Tam kapasite devreye girdiğinde burada yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek. Hiç şüphesiz sadece bu özelliğiyle bile santralimiz, ülkemizin enerji arz güvenliğine yaptığı eşsiz katkıyla stratejik yatırım unvanını hak ediyor. Doğal gaz ithalatımızın düşmesine yıllık 1,5 milyar dolar katkısı olacak bu proje, millî gelirimizin artışına da olumlu yönde etki yapacaktır."

Buradaki birikim ve tecrübenin Türkiye'yi ileride nükleer alanında daha farklı yerlere de taşıyacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje kapsamında Rusya'da eğitim görerek santralde görev yapacak mühendis ve teknisyenlerin, Türkiye'nin nükleer güç alanındaki insan gücünü zenginleştireceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 300'ü aşkın Türk mühendisin bu alanda Rusya'da eğitim gördüğünü bildirdi.

Akkuyu'da inşa edilen santral planlanırken ve hayata geçirilirken, önceliklerinin başında güvenliğin geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Santralimizin 6 Şubat depremlerinden etkilenmemesi, mühendislerimizin ve işçilerimizin işlerini ne kadar titizlikle icra ettiklerini gösteriyor. Santralimiz, ülkemizin bu alandaki mevzuatıyla beraber, Uluslararası Atom Ajansının, Uluslararası Nükleer Güvenlik Danışma Grubu'nun ve Avrupa Birliği'nin şartlarını da karşılıyor. Bu projedeki tecrübemiz ışığında, farklı bölgelerimizde inşa etmeyi planladığımız 2. ve 3. nükleer santrallerimiz için de inşallah en kısa sürede harekete geçeceğiz. Akkuyu projesini yürüten ve burada yüklenici olarak görev yapan firmalarımızın, 6 Şubat felaketinin ardından depremzedelerimize sahip çıkarak gösterdikleri dayanışmayı da daima şükranla hatırlayacağız. Ve şunu özellikle ifade etmek isterim ki Rusya'nın Hatay'da kurduğu sahra hastanesi için özellikle milletim adına teşekkür ediyorum. Akkuyu projemizin üretim öncesi hazırlıklarının son safhası olan nükleer yakıt çubuklarının, nükleer santral sahasına tesliminin bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Santralimizin üretime başlaması sevincinde, bu sefer yüz yüze buluşmak üzere, sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum."

Programda; Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (ROSATOM) Genel Müdürü Alexey Likhachev de birer konuşma gerçekleştirdi.

ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e Akkuyu NGS sahasına yakıt teslimatı sertifikasını takdim ettiği programda daha sonra, Akkuyu'nun nükleer tesis statüsüne kavuşmasının sembolü olan barış için atom bayrağı, üç kuşaktan seçilen vatandaşlarımız Eren Şahin, Abdullah Safa Duman ve Mehmet Gevrek tarafından göndere çekildi.

Program, tüm protokol üyelerinin günün anısına sahnede toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Tören programına; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan,Hazine ve Maliye Eski Bakanı Lütfi Elvan,Milletvekilleri, Rektörler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, ROSATOM yetkilileri, Akkuyu NGS yetkilileri ve çalışanları, STK temsilcileri katıldı.