Anamur Belediye Başkanlığı Çevre Temizliği ile İlgili Açıklama Yaptı.

Yerel bir gazete tarafından gündeme getirilen düzensiz atık dökülmesi ile ilgili haberler üzerine konuyu inceleyen Anamur Belediye Başkanlığı bir açıklama yayınladı.
Atık depolama alanlarının ve atık bertaraf işlemlerinin Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olduğu belirtilen açıklamada, Anamur Belediyesi olarak düzensiz şekilde etrafa dökülen atıkların belirli periyotlarla toplatıldığı ancak kalıcı çözüm oluşturulabilmesi için Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından atık depolama alanı tahsisisin gerçekleştirilmesi gerektiği ifade edildi.
İlçede gerçekleştirilen belediye ve devlet yatırımlarının hızlandırılması ve yeni yatırımların gerçekleştirilmesi için Ankara'da temaslarını sürdüren Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, çevre temizliği ile ilgili çıkan habere açıklık getirdi.


Anamur Belediye Başkanlığı'nın 24 saat esasına göre temizlik çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Başkan Kılınç, evsel  ve geri dönüştürülebilir atıkların Anamur Belediyesi tarafından sorunsuz bir şekilde toplandığını ancak inşaat atıkları, moloz, muz sarartma tesislerinden çıkan atıkların atık depolama alanında toplanması ve burada bertaraf edilmesi gerektiğini belirtti. Bu görevin Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin yetkisinde bulunduğunu belirten Başkan Kılınç: "Evsel ve geri dönüştürülebilen atıkların tamamını Anamur Belediyesi olarak biz topluyoruz. Ekiplerimiz gece gündüz ilçemizin temizliği için özenle çalışıyor ve bu konuda neredeyse hiç şikayet almıyoruz. Ancak bunun yanında inşaatlardan, muz sarartma tesislerinden veya vatandaşlarımızın bireysel olarak yaptırdığı çalışmalardan çıkan moloz ve atıkların dökülebileceği bir atık depolama alanı yok. Bu alanın tahsisini gerçekleştirmek, burada atıkları toplamak ve bertaraf etmek Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluğunda. Habere konu olan bölge DSİ kanalı yanında bulunan aynı zamanda özel mülkiyet olan bir bölge. Mersin Büyükşehir Belediyesi özellikle inşaat kazılarından ve buradan çıkan hafriyattan dolayı inşaat firmalarından ücret alıyor. Bu ücreti atık depolama alanını oluşturmak ve atıkları bertaraf etmek için alıyor ancak vatandaşlarımıza atıklarını depolayıp bertaraf edecekleri bir alan tahsis etmiyor. Vatandaşlarımızda maalesef çıkan atığı bu şekilde yol kenarına uygunsuz olarak döküyor. Sorumluluğumuz da olmamasına rağmen Anamur Belediyesi olarak belirli periyotlarda bu bölgelerin temizliğini gerçekleştiriyoruz. Bahse konu bölgede de birkaç ay önce temizlik çalışması gerçekleştirdik. Ancak Mersin Büyükşehir Belediyesi atık depolama alanı tahsisini yapmadığı için vatandaşlarımız buralara atık dökmeye devam ediyor. Kısa süre içerisinde yeniden buraların temizliğini gerçekleştireceğiz fakat kalıcı çözüm için Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluklarını yerine getirmesini talep ediyoruz" dedi.