Başkan Sarı, “ Taksicilere yönelik darp ve gasp olayları bizleri endişeye itiyor”

Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, Mersin’de son günlerde taksicilere yönelik artış gösteren darp ve gasp  olaylarını şiddetle kınadıklarını belirterek, taksici esnafının ve kent insanın huzur ve güvenliğini sağlamak, yaşam standardını arttırmak için, başta emniyet güçleri olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini söyledi.

Başkan Veysel Sarı, Mersin’de Akasya Taksi Kooperatifi ve Yağmur Taksi Kooperatifine ait duraklarda çalışan iki şoföre yönelik gerçekleştirilen saldırı sonrası Yağmur Taksi ve Akasya Taksi duraklarını ayrı ayrı ziyaret etti. İlk olarak Yağmur Taksi durağında Kooperatif Başkanı Gökhan Mete ve kooperatif üyesi taksicilerle bir araya gelen Başkan Veysel Sarı, saldırıyla ilgili bilgi alarak, Başkan Mete ve kooperatif üyesi taksicilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Başkan Veysel Sarı, taksici esnafına yönelik saldırıların artış göstermesinin kendilerini endişeye ittiğini belirterek, “ Ailesine bir lokma ekmek kazanma uğruna gece gündüz demeden, soğuk sıcak dinlemeden 7 gün 24 saat halkımıza hizmet eden taksici esnafımıza yönelik saldırıları şiddetle kınıyor, bu saldırıları gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz” dedi. Başkan Sarı, taksici esnafının can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak gerekli adımları attıklarını ifade ederek, “ Taksici esnafımızın kullandığı araçlara imdat butonu, araç takip sistemi, koruma kabini kurulması yönündeki çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Başkan Sarı, daha sonra ikinci saldırı olayının yaşandığı Akasya Taksi Kooperatifini ziyaret ederek, Kooperatif Başkanı Mahmut Tugalan ile kooperatif üyesi taksicilerle bir araya geldi ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Sarı, burada da yaptığı konuşmada, taksici esnafına yönelik darp ve gasp olaylarını şiddetle kınadıklarının altını çizerek, “ Mersin’de son on yılda 25 taksici esnafım, 25 kardeşim ekmek parası uğruna cinayete kurban gitti. Son iki günde ise iki taksisi esnafımız darp ve gasp olaylarının mağduru oldu. Bizler taksici esnafımızın can güvenliğinin sağlanması adına TŞOF olarak Bakanlık nezdinde girişimlerimizi sürdürüyoruz. Taksilerimize panik butonu, araç takip sistemi, kamera sistemi gibi işlevleri bulunduran taksimetrelerin kurulması konusunda son aşamaya geldik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu sistemi taksilerimize dahil edeceğiz” diye konuştu.

Türk Gençleri’nden Amerika’da  bir 3.Lük birde 1. Lik geldi Türk Gençleri’nden Amerika’da  bir 3.Lük birde 1. Lik geldi

Taksici esnafıyla birlikte kent insanının huzur ve güvenini sağlamak, yaşam standardını arttırmak için başta güvenlik güçleri olmak üzere toplumun bütün kesimlerinden destek beklediklerini kaydeden Başkan Sarı, “ Tekrar yaşanmamasını umut ettiğimiz bu olaylar, sadece taksici esnafının kendini güvene alması ile değil, toplumsal bilinçle en aza indirgenebilecek olaylardır. Son dönemlerdeki ekonomik çalkantılar, işsizlik, uyuşturucu madde kullanımındaki artışlar gibi sorunlar, bu tip münferit olayları beraberinde getirebiliyor. Bu bağlamda insanlarımızın yaşam standartı ve alım gücünün arttırılması, eğitim seviyesinin yükseltilmesi, bilinçli bir toplumun oluşturulması büyük önem taşıyor. Bugünkü tesellimiz can kaybının olmaması. Beklentimiz bu tür dar ve gasp olaylarını gerçekleştirilenlerin caydırıcı olması adına en ağır şekilde cezalandırılmasıdır. Bizler can güvenliği ve huzur istiyoruz. Bunun içinde başta güvenlik güçlerimiz olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin desteğini bekliyoruz” şeklinde konuşmasını noktaladı.

Editör: Habibe Aydın