Çağ Üniversitesi Öğrencileri Edebiyat Defilesi İzledi

İstikbal Gazetesi Özel Haber Fatma Aydın /- Çağ Üniversitesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle organize ettiği etkinliğin konukları Mersin Yazarlar Derneği üyesi şair ve  yazarlardan oluştu. Şair ve yazarlardan edebiyat defile gösteri ve şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 100.Yılında; Edebiyat Defilesi ve Şiir Dinletisi” etkinliğine, Çağ Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Çetin Bedestenci,Prof. Dr. Şehnaz Şahinkarakaş, Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Elmaş Şahin, bölüm öğretmenleri, ve öğrenciler katıldı.

Çağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şehnaz Şahinkarakaş yaptığı konuşmada etkinliğe emeği geçenlere teşekkür etti. Şahinkarakaş, “ Bir asır geçti bir yüz yıl geçti ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, atalarımızın vatanımız için canlarından hayatlarından yaptıkları fedakârlıkları unutmadık, unutmayacağız unutturmayacağız. Mersin Çağ Üniversitesi olarak Atatürk’ümüzün “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak olan sizlersiniz” sözünü kendimize görev bilerek, öğrencilerimize ikinci yüz yılda da daha refah, ferah ve aydınlık bir ülke yapabilmek için birlikte donanımlara sahip olmalarını kendimize hedef bilmekteyiz. İkinci yüzyılda çok daha iyi bir Cumhuriyetimiz için bizler olmasak ta bir sonraki nesil ikinci yüzyılda daha da başarılı olacaktır. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun.” Diyerek etkinliğe emeği geçenlere teşekkür etti

Sunumu Mine Bahçeci yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından defile gösterimi yapıldı. Yazar Rüştü Aydın bir metre boyunda kalemi ile sahneye girdi, davetlileri selamladı.

Ardından Nejmiye Duru’nun kitaplarını taşıdığı kargı sepeti ve özel kıyafeti ile, Aşık Cumali Efe pazar filesine doldurduğu kitaplar ve sazı ile, Veli Duru market arabasına doldurduğu kitapları ile, Ressam Nejla Çağlar özel çizdiği tablosu ile, Özgür Kurt şiirleriyle işlenmiş özel kıyafeti ile, Yaşar Yılmaz, Derneğin yaptırdığı Atatürk’ü anma pulunu içeren döviz ile, Remziye Çelik şemsiyesi ve özel kıyafeti ile, Fatma Öztutan uçurtması ile, Mine Bahçeci özel kıyafetleri ile bir bir sahneye çıktılar, davetlileri selamladılar.

Etkinliğin ikinci bölümü olan şiir dinletisinde Şah İsmail Ateş, Salih Özbay ve defileye çıkan şairler şiirlerini okudular. Ayrıca Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Öğretim üyesi akademisyen ve şair Prof. Dr. Yücel Ertekin hoca bir şiirini okudu. Ardından Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim üyesi akademisyen ve yazar Prof. Dr. Elmas Şahin ise “Yumuşakçalar” adlı kitabından bir bölüm okuyarak etkinliğe katkı verdiler.

Plaket ve Teşekkür belgeleri verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından market arabasına yüklenen kitaplar öğrencilere hediye edildi.