ÇOCUKLAR AKKUYU NGS’Yİ ZİYARET ETTİ

 

13 Haziran 2023, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşa edildiği bölgedeki okullardan 150’den fazla çocuk, dünyanın en büyük nükleer şantiyesi olan Akkuyu NGS’yi ilk kez ziyaret etti. Geziye katılan çocuklara, en güvenli ve istikrarlı elektrik kaynaklarından olan nükleer enerjinin üretileceği Akkuyu NGS inşaat sahası gezdirildi. Çocuklara, gezi kapsamında nükleer enerjinin Türkiye’nin geleceği için taşıdığı önem de anlatıldı.

Gezi düzenleme fikri, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ile Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız arasında Akkuyu NGS’ye ilk parti nükleer yakıt teslimatının öncesinde Büyükeceli İlkokulu’nda yapılan toplantıda dile getirilmişti.

Saha turundan önce, iş güvenliği hakkında bilgilendirilen çocuklara baret ve yelekten oluşan kişisel koruyucu ekipmanlar teslim edildi. Akkuyu NGS’deki gezi, nükleer güç santraline ekipman ve malzeme getiren gemilerin boşaltıldığı Doğu Kargo Terminali’nden başladı. Her öğrenciye dünyanın en büyük paletli vincinin operatör koltuğuna oturma imkânı sunuldu. Saha turunun en akılda kalan duraklarından biri, itfaiye birimi oldu. Burada çocuklara arama-kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verildi ve itfaiye erlerinin çalışmasında hızın ne kadar önem taşıdığı gösterildi. İtfaiye erleri çocuklara, acil bir durumda nasıl hızlı müdahale ve hareket ettiklerini de yerinde anlattı. Gezi, panoramik bir Akkuyu NGS inşaat sahası manzarasına sahip olan seyir tepesinde sona erdi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva geziyle ilgili şunları söyledi: “Akkuyu NGS sahasındaki her çocuk gezisi, projenin tüm çalışanları için büyük bir mutluluk. Öğrenciler, inşaatın büyüklüğüne hayran kalıyor ve bu samimi duyguları bizi mutlu ediyor! Çocukların birçoğunun Akkuyu NGS’de çalışan ve bu işe büyük emek veren ebeveynleri var. Çocukların, ebeveynlerinin başarılar elde ettiği şirket hakkında bilgi edinmesi iyi bir şey. Dünyanın en büyük nükleer şantiyesinde göstereceğimiz şeyler var. Tur güzergahı da tesadüfen belirlenmedi. Bu, uzun süredir yürüttüğümüz kariyer rehberliği projesinin bir parçası. Bu güzergâh, çocukların çok farklı meslekleri öğrenmelerine imkân tanıyor. Burada inşaatçılar, mühendisler, tasarımcılar, ekologlar, vinç operatörleri, sürücüler, avukatlar, ekonomistler, NGS projesi yönetimi ve işletimi alanındaki uzmanlar çalışıyor.  Öğrenciler, bu uzmanlık alanlarının özellikleri hakkında çok sayıda ilgi çekici sorular yöneltiyor ve bu alanlara ilgi gösteriyorlar.”

 

Bilgi notu:

Akkuyu NGS, Türkiye’de inşa edilen ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyor. Akkuyu nükleer güç santrali projesi, her bir güç ünitesi 1200 MW kapasiteye sahip Rus tasarımı VVER III+ Nesil reaktörlere sahip dört güç ünitesinden oluşuyor.

Akkuyu NGS, küresel nükleer endüstride Yap-Sahip Ol-İşlet modeline uygun olarak hayata geçirilen ilk proje olma niteliğini taşıyor. Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Hükümetlerarası Anlaşma’nın koşulları uyarınca, NGS’nin ilk güç ünitesinin devreye alma işleminin, inşaat için tüm izin ve lisansların alındığı tarihten itibaren 7 yıl içinde tamamlanması, 1’inci Ünite’nin inşası için 2018 yılında lisans alındığı göz önünde bulundurulduğunda, ilk güç ünitesinin en geç 2025 yılında devreye alınması gerekiyor. Bununla birlikte, proje katılımcıları Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümü 2023'te, Akkuyu NGS sahasına taze nükleer yakıt teslimatının gerçekleşmesini sağlamak için her türlü çabayı gösteriyorlar.