Çocuklar masumiyet ve samimiyetleriyle bilinirler. Hiçbir şey gizleyemezler. Kendilerini yetişkinler kadar rahat ifade edemeseler de oyun oynarken ya da çizdikleri resimlerden ruh dünyalarını anlamak mümkündür.

ÇOCUKLARIN RESİMLERİ NELER ANLATIR?                

Çocuklar masumiyet ve samimiyetleriyle bilinirler. Hiçbir şey gizleyemezler. Kendilerini yetişkinler kadar rahat ifade edemeseler de oyun oynarken ya da çizdikleri resimlerden ruh dünyalarını anlamak mümkündür. Çoğu zaman resimleri, oyun oynarken üstlendikleri roller, kurdukları cümleler ve oyuncaklarına muameleleri onların psikolojilerine dair ciddi ipuçları barındırır.

Anne babasını nasıl gördüğü, kardeşine bakış açısı, evde yaşananların ruh dünyasına yansımaları, okul yaşamları, arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle ilişkileri âdeta bir yazı gibi çocukların resimlerinden okunabilmektedir. Elbette bunu en iyi ve profesyonelce çocuk terapistleri yapabilmekte ve bu yöntemle pek çok sorun önceden çözümlenebilmektedir.

Çocuklarınızın çizdiği resimleri ara ara ona hissettirmeden inceleyebilir; hatta çizdiği resme dair bazı sorular sorarak siz de bir şeyler yakalayabilirsiniz. Ancak çocukla yaş seviyesine uygun şekilde iletişim kurulmalı, hissettiklerini rahat ifade edebilmesi için ona imkân sağlanmalıdır. Çünkü  yarınlar onlara emanet. -