Erasmus için Mersin’e Gelen Yabancı Öğretmen ve Öğrencileri Heyecanlandıran Proje.

Erasmus Projesi olan “Common Heritage From Tradition to Future Geçmişten Geleceğe Ortak Kültür”  adlı proje için Mersin’e gelen Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Yunanistan öğrenci ve öğretmenleri çok duygulu ve heyecanlı etkinliklere katıldılar.

“Common Heritage From Tradition to Future Geçmişten Geleceğe Ortak Kültür”  adlı Erasmus projemizin beşinci ve son hareketliliği Türkiye, Mersin, Adnan Menderes Ortaokulu Müdürlüğü ev sahipliğinde 4 Haziran ile 10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti.

Türk kültür, gelenek ve göreneklerinin tanıtıldığı projede 5 gün boyunca farklı etkinlikler düzenlendi. İlk gün Adnan Menderes Ortaokulunda proje açılışı yapıldı. Okul müdürü ve öğretmenler tarafından karşılanan Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan ve Yunanistan ülkelerinden gelen otuz civarında öğretmen ve öğrenciler Mersin’e hayran kaldı. Gün içinde börek, sıkma ve gözleme yiyen proje grubu geleneksel yiyeceklerin harika olduğunu söyledi. Mersin masal evinde geleneksel çocuk oyunları oynayan proje ekibi ardından Türk kahvesi yapılışını ve sunumunu öğrendiler. Taş boyama etkinliğine katıldılar. Salı günü Mersin Erdemli’de Kanlı Divane, Kızkalesi ve Cennet Cehennem Mağaralarını gezen proje ekibi doğal güzelliklere hayran kaldılar.

Çarşamba günü Kapadokya’da balona binen grup ardından Özkonak Yeraltı Şehrini ziyaret etti. Göreme ve Zelve açık hava müzesi ile peribacalarını ziyaret eden grup devamında Uçhisar, Aşk Vadisi, Panaroma Vadisi ve Çavuşini gezerek Avanos’a geçtiler. Avanos ırmak kenarında ve sallanan köprüde fotoğraf çekinen grup akşam yemeği ve Türk gecesine katılmak için Avanos içinde bir restorana gittiler. Türk gecesinde Türklere özgü gösterileri izlediler.

Perşembe günü atölye çalışması için tekneye binen grup teknede Türk kına gecesi, damat traşı ve Türk düğün ritüellerini uygulamalı olarak gerçekleştirdiler. Cuma günü Türk hamamına giden grup Türk hamam ritüellerini gerçekleştirdiler.

Cumartesi günü proje sona erdi. Ülkeler evlerine mutlu bir şekilde döndüler.