Genel Müdür Yardımcısı Akduman Mersin’de

MERSİN VALİLİĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI  MERSİN VALİLİĞİNDEN BASIN AÇIKLAMASI 

​            Orman Genel Müdür Yardımcısı Kenan Akduman, İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı İsmet Erol ve İşletme Pazarlama Dairesi Başkan Yardımcısı Reşat Benli, Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüze ziyarette bulundu.

Genel Müdür Yardımcımız Akduman’ı, Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Yalçın, Bölge Müdür Yardımcıları Mehmet Fulin ve Yaşar Yaman Sağlam ile birlikte Şube ve İşletme Müdürleri karşıladı. 

Orman Genel Müdür Yardımcımız Kenan Akduman, İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı İsmet Erol ve İşletme Pazarlama Dairesi Başkan Yardımcısı Reşat Benli, Mersin Orman Bölge Müdürü Yalçın’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret sonrasında Mersin Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen Ağaç ve Orman Ürünleri Mesleki Komitesi Sektör Toplantısına, Orman Genel Müdür Yardımcımız Kenan Akduman, İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı İsmet Erol ve İşletme Pazarlama Dairesi Başkan Yardımcısı Reşat Benli, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcıları Mehmet Fulin ve Yaşar Yaman Sağlam, Şube ve İşletme Müdürleri, sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

Orman Genel Müdür Yardımcımız Akduman konuşmasında, “Orman Genel Müdürlüğümüz olarak muhatap olduğumuz madencilik, hayvancılık, tarım ve ağaç sektörü dahil olmak üzere birçok sektörle birlikteliğimiz ve çalışmalarımız var. Ormanlar tarih boyunca insanların vazgeçilmez en önemli kaynağıydı. Özellikle Mersin gibi yüz ölçümünün yarısından fazlası ormancılıkla, hayvancılıkla, nitelikli tarım arazisiyle ve turizm gibi birçok sektörün ormanla ilişkisi var. Ormanlar insanların vazgeçilmezleri haline geldi. Gerek ekonomik gerek fonksiyonel faydasıyla 184 yıldır bu topraklarda ülkemize değer katmaya çalışan köklü bir kurum ve ülkemiz ormanlarını ağaçlandırma, erozyon rehabilitasyon çalışmalarıyla artırdığımızın tesciliyle özellikle FAO’nun yayınlamış olduğu raporlarda tescilli. Ülkemizdeki orman varlığı özellikle son 30 yıldan beri artmaktadır. Avrupa’da 1. sırada, orman varlığını artırma itibariyle dünyada 4. sırada artış kaydettiğimiz uluslararası kuruluşlar tarafından tescillenmiştir. Bir yandan ağaçlandırma suretiyle ormanlarımızı artırırken bir yandan da mevcut ormanlarımızın ekosistem içerisinde bütünlüğünü sağlamak amacıyla bunların her canlıda olduğu gibi gençleştirilmesi, bakım faaliyetlerinin yürütülmesi gerektiğini özellikle ormancılık sektöründe faaliyet yürütenler, tarımsal faaliyetler yapanlar çok iyi biliyor ki sağladığı ekonomik girdi olarak odun ham maddesini işlemek ona hayat vermek, hayatın her alanında kullanılabilir hale getirmek ve bu ürünleri nitelikli katma değer ürünlere dönüştürmek siz sektör temsilcilerinin görevidir ve bunu da en iyi şekilde yaptığınızın göstergeleri başarınızın ifade ettiği rakamlardır. Gündemimizin önemli hususlarından bir tanesi de barkot sistemi, üretimin barkotla yapılması. Bunu çok önemsiyoruz, buna ciddi manada emek veriyoruz. Bu sistemin hayata geçmesi halinde hem sektör olarak sizlerin hem de çalışanlar olarak arkadaşlarımızın çok önemli derecede rahatlayacağını, ayrıca yapmış olduğunuz katma değerli orman ürünleriyle uluslararası ticarette çok önemli katkı sağlayacağınızı düşünüyoruz. Ormanlarımızın sertifikalı hale getirilmesi ile ilgili çalışmalarımıza da hızla devam ediyoruz. ​​” ifadelerine yer verdi.

Toplantı sektör temsilcilerinin sorularının ve isteklerinin istişare edilmesi ile sona erdi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak nazik ziyaretleri için kendilerine teşekkür ederiz.