Dünyaya merhaba diyen bebeğin ilk hakkı güzel bir isimdir. Peygamberimiz, “Siz kıyamet günü kendi isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız.

İSİM TERCİHİNDE BULUNURKEN…  

Dünyaya merhaba diyen bebeğin ilk hakkı güzel bir isimdir. Peygamberimiz, “Siz kıyamet günü kendi isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse güzel isimler koyun.” (Ebu Davud, Edep, 61) diyerek dünyada olduğu gibi ebedî âlemde de ismin önemli olduğuna işaret eder.

Adını koyarken çocuğumuza sadece bir isim vermeyiz aslında. Koca bir kültürün, geçmişin ve geleceğe dair umutlarımızın kodlarını da aktarırız bu yolla. Bu bağın kurulması için çocuğa isminin anlamı, neden bu ismin seçildiği konusunda bilgi verilmeli ve ona hitap ederken adı eğilip bükülmemelidir.

Peygamber Efendimizin isim koyarken ya da değiştirirken o kişide görmek istediği özelliği dillendirdiğini söyleyebiliriz. Hz. Fatıma ile Hz. Ali’nin oğulları Hasan dünyaya geldiğinde ona ‘savaş’ anlamına gelen ‘Harp’ ismi verilmişti. Allah Rasûlü bunu öğrendiğinde onu anlamı ‘güzel’ olan Hasan ismiyle değiştirmişti. Anne baba isim seçerken çok dikkat etmeli, sırf farklı olsun, kulağa hoş gelsin diye yavrusuna anlamsız ya da manası hoş olmayan bir isim vermemelidir.  -