MHP’Lİ OLCAY KILAVUZ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA KONUŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda görüşmeleri devam eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuşma gerçekleştirdi.

MHP’li Olcay Kılavuz’un açıklamaları şu şekilde:

Mavi Vatan’daki Sondaj Filomuz Türkiye’miz için Milli Onur ve Milli Gurur Olmuştur

Bugün; ülkemiz bulunduğu konum itibariyle enerji koridorlarının kavşak noktasında yer almaktadır. Tabii kaynaklarımızın ülkemizin ekonomik gelişmesi için en iyi şekilde değerlendirilmesi, enerji alanında ülkemizin bölgesel ve küresel etkinliği ile birlikte, enerji üretim faaliyetlerinin artırılması ülkemiz ve milletimiz adına oldukça önemlidir. Bu kapsamda Fatih, Yavuz ve Kanuni gemilerimizden sonra Abdülhamid Han sondaj gemisinin çalışmalarıyla, Akdeniz ve Karadeniz’de yapılan sondaj çalışmaları ve bulunan rezervler devletimiz ve milletimiz adına büyük bir mutluluktur.

2017 yılında Türkiye’nin sondaj gemileri arasına katılan 3000 metre derinlikteki sularda yaklaşık 12.000 metre derinliğe kadar sondaj yapabilen ultra derin deniz sondaj gemisi sınıfındaki Fatih; Fatih gibi 6. nesil ultra derin deniz sondaj gemisi olan Dünya genelinde bu konseptteki 16 gemiden biri olma özelliğini taşıyan Yavuz; sondaj araştırmalarının yanı sıra sismik araştırma faaliyetleri de gerçekleştiren Kanuni; Dünyada 7. nesil teknolojiye sahip 5 sondaj gemisinden biri olan 12.200 metre derinliğe kadar sondaj yapabilme özelliğine sahip ve görev yeri Mavi Vatan olan Mersin Taşucu’ndan uğurlanan Abdülhamid Sondaj gemimiz; petrol ve doğal gaz araştırmalarının yanı sıra kara alanlarının deniz altındaki devamlılıklarının izlenmesi bağlamında kıta sahanlığı gibi stratejik öneme sahip bilimsel araştırmaları da etkin bir şekilde icra edilebilen Oruç Reis; 2 ve 3 boyutlu sismik arama yapabilme özelliğine sahip Barbaros Hayreddin Paşa gemileri Türkiye’miz için milli onur ve milli gurur olmuştur. Bu çalışmalarda eşsiz bir gayret gösteren Sayın Bakanımıza ve bakanlık çalışanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye’mizi Enerjide Yerli Kaynaklarla Kendi Kendine Yetebilen Bir Ülke Haline Getirme Çabası Bölgesel ve Küresel Güç Olma Yolunda Önemli Adımlardır

Bununla birlikte Mersin Akkuyu’daki Nükleer Enerji Santrali Türkiye adına gelecek yıllar ve yüzyıllar için çok önemli bir projedir. Enerji Bakanlığımız bütün bu çalışmaların yanı sıra; hidroelektrik santrallerden nükleer santrallere, yenilenebilir enerjiden yeşil dönüşüme, petrolden doğalgaza birçok enerji faaliyet alanında Türkiye’mizi enerjide yerli kaynaklarla kendi kendine yetebilen bir ülke haline dönüştürme çabası içerisindedir. Bu çalışmalar ile Türkiye bölgesel ve küresel güç olma yolunda hızla ilerleyecektir.

Yenilebilir Enerji Kaynaklarının Desteklenmesi Mersinimize ve Doğamıza Önemli Katkılar Sunacaktır

Mevcut kömür, su, rüzgâr, güneş, jeotermal gibi kaynaklarıyla, yenilenebilir enerji bakımından önemli bir potansiyele sahip Türkiye, jeotermal potansiyeli ile dünyada 7., Avrupa’da ise 1. sırada yer almaktadır. Özellikle seçim bölgem Mersin gibi güneşli gün sayısının fazla olduğu bir şehirde,  Güneş enerjisinin yaygınlaştırılması ve yerel rüzgâr sanayinin desteklenmesi Mersinimize ve doğamıza önemli katkılar sunacaktır.

Mersin’imizde Sürdürülebilir Tarım Politikaları Açısından Üreticilerimize Uygun Fiyatlı Elektrik Verilmesi Önemlidir

Bununla birlikte tarım faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı Mersinimizde, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmaların artırılması, üreticilerimize bu konuda destek ve teşviklerin sürdürülmesi, üreticilerimizin kullandığı elektriğin uygun fiyatlarla verilmesi, sürdürülebilir tarım politikaları açısından son derece önemli adımlar olacaktır.

Mersin’imizin Çamlıyayla, Gülnar, Aydıncık İlçelerine Doğalgaz Erişimi Sağlanması, Anamur ve Bozyazı Doğalgaz Projelerinin Hızlandırılması Taleplerimiz Arasındadır

Hava ve çevre kirliliğinin önlenmesini sağlayan, ısınma ve enerjide kullanımı kolaylaştıran, örtü altı sebze ve meyve ürünleri yetiştiriciliğinde önemli kaynak olan doğalgaz kullanımının artırılması, özellikle; Çamlıyayla, Gülnar, Aydıncık İlçelerimize doğalgaz erişimi sağlanması, Anamur ve Bozyazı doğalgaz projelerinin hızlandırılması vatandaşlarımızın talepleri arasındadır. Doğalgaz erişimleri sağlanan İlçelerimiz için zatı alinize teşekkürlerimi sunuyorum.

Niğde, Gümüşhane ve Bayburt İllerimizde Doğalgaz Erişimi Olmayan İlçelerimize Doğalgaz Erişimi Sağlanmasını Vatandaşlarımız Talep Etmektedir

Niğde Çiftlik İlçesindeki devam eden doğalgaz çalışmalarının tamamlanması, ihtiyaç duyulan İlçelerine de doğalgaz erişiminin sağlanması talep ve beklentiler arasındadır. Ayrıca; Gümüşhane İlimizin Torul, Kürtün ve Köse ilçeleri ile Bayburt’un Demirözü ve Aydıntepe ilçelerine, doğalgaz erişimi sağlanması talep ve beklentiler arasındadır.

Sayın Bakanım; bütçemizin devletimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” Dedi.