MDTO Tarafından Yaptırılan Denizcilik Fakültesi Mersin Üniversitesi’ne Devredildi

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en modern denizcilik fakültelerinden biri olarak tasarlanan yeni bina, imzalanan protokol ile Mersin Üniversitesi’ne (MEÜ) devredildi.

Mersin Deniz Ticaret Odası’nın eğitim yatırımlarının en büyüğü olan fakülte binası, Mersin Üniversitesi’nin merkez kampüsünde yer alıyor ve öğrencilere denizcilik alanında ileri teknolojiyle donatılmış bir eğitim ortamı sunuyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığında Bayramlaşma Yapıldı Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanlığında Bayramlaşma Yapıldı

Üniversite- Sivil Toplum Kuruluşları (STK) iş birliğinin somut örneklerinden olan ve MDTO tarafından Üniversiteye hibe edilen bina Türkiye’nin en modern ve en kaliteli denizcilik fakültelerinden biri olarak hizmet verecek.

Fakültenin yeni binası, düzenlenen törenle üniversiteye devredildi.

Fakülte binasında düzenlenen devir teslim törenine, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, Denizcilik Fakültesi Dekanı İzzettin Temiz, Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MDTO yönetim kurulu, meclis, komite ve kurul üyeleri, akademisyenler ve yüklenici firma Aytekin Serol AŞ’nin yöneticileri katıldı.

Törende konuşan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, üniversitelerine böyle modern bir fakülte kazandırdıkları için MDTO Yönetim Kurulu’na ve emeği geçenlere teşekkür etti. Yaşar, "Bu modern yapıyı, nitelikli eğitim ve liyakatle Türkiye’de ve dünyada adı duyulan bir kurum haline getirmek için elimizden geleni yapacağız. Çalışmalarımıza başladık ve sizlerin de desteğiyle fakültemizi çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız" dedi.

MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ise, Mersin Deniz Ticaret Odası olarak denizcilik eğitimine büyük önem verdiklerini ve bu binanın bu yaklaşımın bir yansıması olduğunu belirtti. "Türkiye'nin en iyi denizcilik fakültelerinden birini üniversitemize kazandırmak için elimizden gelen katkıyı sağladık, bundan sonra da yurtdışı iş birliklerinin kurulması sürecinde destek vermeye devam edeceğiz" diyen Lokmanoğlu, "Çok başarılı bir projeyi ortaya koyan Mimar Kaya Arıkoğlu'na ve binayı kusursuz bir şekilde teslim eden Aytekin Serol firmasına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Lokmanoğlu, inşaata başlandığında bazı talihsizlikler yaşadıklarını belirterek, döviz kurundaki dalgalanmalar, inşaat maliyetlerinin yükselmesi ve pandemi gibi sebeplerle projenin dört yılda tamamlandığını söyledi. Zorluklara rağmen böyle bir binayı dört yılda bitirmenin büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Lokmanoğlu, 2024-2025 eğitim öğretim yılının başında, Eylül ayında fakültenin açılışının yapılacağını bildirdi.

Projeye emek verenlere teşekkürlerini ileten yüklenici firma ortaklarından İsmail Aytekin de tesisin Mersin ve Türk denizciliğine hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından fakülte binasının üniversiteye devrine ilişkin protokol imzalandı. Katılımcılar daha sonra denizde canlı kalma eğitimlerinin verileceği dalga havuzunda incelemelerde bulundu.

Mersin Üniversitesi Mersin Deniz Ticaret Odası Denizcilik Fakültesi

Mersin Üniversitesi Mersin Deniz Ticaret Odası Denizcilik Fakültesi adıyla hizmet verecek fakülte, kaba ve ince işler olmak üzere 2 farklı etapta toplam 4 yılda tamamlandı. Mersin üniversitesi merkez kampüsünde konumlanan eğitim kompleksi, toplam 15.340 m2 alan üzerinde 13.850 kapalı ve 9485 m2 açık alana ve 500 öğrenci kapasitesine sahip.

Birbirinden farklı katlardan oluşan ve birbirinden farklı kotlardan bağlanan 7 bloktan oluşan yapıda sürdürülebilir yaşam ve enerji tasarrufu ilklerine göre belirlenmiş tasarım kriterleri uygulandı.

Yapıda, bahçe sulamada kullanılacak yağmur sularının depolandığı bir su sarnıcı ve binanın dış cephesindeki cephe saatine enerji sağlayan ve binanın çatısına konumlanmış bir rüzgâr tribünü bulunuyor.

Fakültenin en önemli bölümlerinden olan dalga havuzunda ise, simülasyon sistemi ile istenilen büyüklük ve tipte dalga; yüksek hızlı rüzgâr fanlarla fırtına koşulları oluşturulabiliyor. Bu sayede öğrencilerin gerçek deniz ortamını deneyimlemeleri amaçlanıyor.

Eğitim kompleksinde 126 kişilik konferans salonu, 45 araç kapasiteli otopark, 210 kişi seyirci kapasiteli 25x15 ebadında 5 metre derinliğe sahip eğitim havuzu, 1050 metrekarelik tören alanı, 600 metrekarelik sığınak, 13 adet derslik, 10 adet laboratuvar, 8 adet simülasyon odası, 4 adet asansör, 14 kişilik dekanlık toplantı salonu, 2 adet simülasyon eğitimi toplantı odası, 120 kişilik kafeterya, 75 metrekarelik kütüphane ve basketbol sahası bulunuyor.

Editör: Habibe Aydın