CUMHURİYET BAŞSAVCISI TOLGAHAN ÖZTOPRAK, VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN’I ZİYARET ETTİ CUMHURİYET BAŞSAVCISI TOLGAHAN ÖZTOPRAK, VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN’I ZİYARET ETTİ

Mersin’in Yangın Emniyet Yol ve Şeritleri Planları Tamamlananlar Teslim Alındı

Yurdumuz ormanlarında önemli tahribatlara neden olan orman yangınlarını önlemek amacıyla 6831 sayılı Orman Kanununun 75.maddesi, Orman Genel Müdürlüğünü bir plan içinde yangın emniyet yollarını yapmakla yükümlü kılmakta olduğu belirtilerek, Mersin’in Yangın Emniyet Yol ve Şeritleri Planları Tamamlananlar Teslim Alındığı bildirildi.

Yetkililerce yapılan açıklama da, “ Orman yangınları ile mücadelede başarılı olmak ve mevcut ibreli ormanlar ile yeni tesis edilmiş ve edilecek olan ibreli ağaçlandırma ve tensil alanlarının emniyetini sağlamak üzere bu orman alanlarında, yangın emniyet yol ve şeritlerinin bir plan kapsamında yapılması gerekmektedir.

 Bölge Müdürlüğümüze bağlı 66 İşletme Şefliğinin 51 adedinde yangın emniyet yol ve şeritleri planı yapılması-planlanması gerekmekteydi. Bu kapsamda 2022 Yılı içerisinde 9 işletme şefliğinin yangın emniyet yol ve şeritleri planı yapılmıştır. 2023 yılı içerisinde 42 şeflik planı daha programa alınarak ihale edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu 5 işletme müdürlüğümüzde tamamlanan 28 şeflik planı daha kontrol edilerek teslim alınmıştır. 2023 yılı sonu itibarı ile 51 işletme şefliğinde yangın emniyet yol ve şeritleri planları tamamlanmış olacaktır “ denildi.