VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, SİLİFKE İLÇESİ ÖREN MAHALLESİNDE BULUNAN OLBA ANTİK KENTİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU


Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Silifke İlçemizin Ören Mahallesinde bulunan Olba Antik Kentinde incelemelerde bulundu.

Vali Pehlivan, yapmış olduğu incelemenin ardından yapmış olduğu açıklamasında; “Şu anda Silifke İlçemizin Ören Mahallesi'nde bulunan Olba Antik Kenti'ndeyiz. Burada uzun süreden beridir devam ettirilen çalışmalar hakkında kazı başkanımız ve ekibinden bilgiler aldık. 

İlimiz genelinde 1.642 tescilli kültür varlığı bulunmaktadır. Tescilli varlıklar içerisinde arkeoloji sit alanları da önemli bir yer tutuyor. Nitekim 841 ayrı tescilli arkeolojik sit alanımız var. Bunların 10’unda fiilen kazı çalışmaları yürütülüyor. Şu anda içinde bulunduğumuz ve Uzuncaburç Antik Kentinin yanında bulunan Olba Antik Kenti de bunlardan birisidir. Silifke İlçemiz, tarihi arkeolojik sit alanlarıyla da ön planda olan bir ilçemizdir. 

Olba Antik Kentinde geçtiğimiz günlerde yapılan kazılar neticesinde milattan sonra 2. yüzyıla ait heykeller bulundu. Bu heykellerden biri giyimli bir kadın figürüne ait. Aynı zamanda; üzerinde bir savaşa uğurlama anının ve başka bir anın canlandırılmasının bulunduğu 2 adet daha friz parçası bulundu. Ayrıca bu kazılarda sütun başları ve diğer yapısal unsurlar tespit edilerek ortaya çıkartıldı.

Olba Antik kentimizde 2010 yılından bu yana kazı çalışmaları yapılıyor. Öncelikle, tiyatro yapısının olduğu alanda yoğunlukla kazı çalışmaları sürdürülmüşken, son dönemde arkamızda bulunan anıtsal çeşmede kazı çalışmaları başladı ve şu anda da devam ediyor. 

Buralardan ortaya çıkarılan tarihi eserlerin ilk önce laboratuvarlara sevki sağlanıyor. Eserler üzerinde gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra, eserleri korumaya ve konservasyonlarına yönelik çalışmalar yapılıyor.  Devamında da eserlerin restorasyonunun projesi hazırlanarak, bu projelerin kuruldan geçmesi sağlandıktan sonra da sergilenir hale geliyor. Ayrıca verdikleri desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. 

Güzel Türkiye'mizin genelinde olduğu gibi Mersin İlimizde de sayısız tarihi eserimiz bulunmaktadır. Bunlarla ilgili çalışma yaparak bunların gün yüzüne çıkartılmasını sağlamak, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından buraların tanınmasını, bilinmesini, öğrenilmesini sağlamak da hepimize düşüyor. Bir yandan bilimsel çalışmalar, bir yandan da buraların gün yüzüne çıkartılması ve tanıtılmasıyla ilgili tanıtım çalışmaları bundan sonra sürdürülecek. 

Biz de bütün paydaşlarımızla birlikte Mersin Valiliği olarak bu çalışmaların yakından takipçisi olacağız. İğneyle kuyunun kazılmasındaki gibi hassasiyet gerektiren bu ve benzeri çalışmalarda emeği geçen hem akademisyenlerimize hem görev alan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Vali Pehlivan, anıtsal çeşme içerisinde bulunan kazı çalışmalarına bir süre de eşlik etti ve sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında Doç. Dr. Yavuz Yeğin'den bilgiler aldı.

İncelemede Vali Pehlivan’a; Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkan Vekili Eyüp Arslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı ile Akdeniz Kent Konseyi Başkanı ve Eğitime Destek Platformu Akdeniz Bölge Sorumlusu Mustafa Erim eşlik etti.