SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI  MEHMET FATİH KACIR VE VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, TÜRKİYE’NİN TARIM VE GIDA SEKTÖRÜNDE İHTİSASLAŞMIŞ İLK ve TEK TEKNOPARKI OLAN MERSİN AGROPARK’IN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır ve Vali Ali Hamza Pehlivan, Türkiye’nin Tarım ve Gıda sektöründe ihtisaslaşmış ilk ve tek Teknoparkı olan Mersin Agropark’ın açılışını gerçekleştirdi. 


Mersin Tarsus ilçesi Heleke Mahallesinde bulunan Mersin Agropark’ın açılışında bir konuşma gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mehmet Fatih Kacır; “Bereketli topraklarıyla, ihtişamlı Toroslar’ıyla, ticaretin kalbi limanıyla Akdeniz’in göz bebeği Mersin’in teknoloji ekosisteminde önemli bir adım daha attığını kaydederek;


CAZİBE MERKEZİ: Ülkemizin tarım ve gıda sektöründe ihtisaslaşmış ilk ve tek teknoparkı Mersin Agropark’la tarım ve gıda sektörümüzü bilim, teknoloji ve inovasyon dünyasıyla buluşturuyoruz. Tarım teknolojilerinde Mersin’i bir cazibe merkezine dönüştürüyoruz. 


MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ: “Millî Teknoloji Hamlesi” vizyonumuz doğrultusunda; güçlü girişimcilik ve teknoloji ekosistemlerine sahip olmanın ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle teknoloji ve inovasyon ekosistemimize güç katacak adımları atıyoruz. “Millî Teknoloji Hamlesi” hedeflerimizi gerçekleştirirken, girişimcilik kültürünü tabana yayıyoruz.  Bu sürecin her aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç duyulan destekleri sağlayarak girişimcilerimizin işini kolaylaştırıyoruz. 


YENİLİK ODAKLI: Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, Bölgesel Girişim Sermayesi Fon Çağrıları, Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Tech-InvesTR programı gibi fonların fonu ve eş finansman mekanizmalarıyla kamu kaynaklarının girişimcilerimiz için çarpan etkisi oluşturmasını temin ediyoruz. TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı (BİGG) ile gençlerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini katma değerli girişimlere dönüştürmelerini destekliyoruz. 


101 TEKNOPARK: 2002 yılında sadece 2 teknoparkı bulunan bir ülke iken, gerçekleştirdiğimiz atılımla teknoparklarımızın sayısını 101’e çıkardık. Teknoparklarımızı; 92 binin üzerinde Ar-Ge personelinin çalıştığı ve 10 bini aşkın teknoloji girişimine ev sahipliği yapan bir ölçeğe yükselttik.   


TARIM SEKTÖRÜ: Bununla beraber; teknoparklarımızda farklı sektörleri teknolojiyle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu sektörlerden biri de tarım sektörüdür. Teknolojinin hayatın her alanında yenilikçi çözümlerin kapısını araladığı 21. yüzyılda modern teknolojilerin tarımda kullanımının yaygınlaşmasını sürdürülebilir ve verimli bir tarım için olmazsa olmaz. 


SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK: Özellikle hassas tarım uygulamaları, yapay zekâ, robotik sistemler, veri analizi ve uzaktan algılama gibi teknolojilerin tarımsal süreçlere entegrasyonu tarımsal üretimin her aşamasında daha fazla hassasiyet ve sürdürülebilirlik sağlıyor, gıda güvenliği, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal refah arasında bir denge kurmamıza imkân tanıyor. 


257 TEKNOLOJİ GİRİŞİMİ: Teknoparklarımız bünyesinde tarım teknolojilerinde yeni girişimlerin filizlenmesinin destekçisi oluyoruz. Teknoparklarımızda tarım teknolojilerinde çalışan 257 teknoloji girişimimize bugüne kadar sağladığımız Ar-Ge teşviği 2,4 milyar lirayı aştı. 


İLK TARIM İHTİSAS TEKNOPARK: Tarımsal ve teknolojik bilginin buluşmasına imkân tanıyan agroparklar tarım ve teknoloji sektörlerinin sinerjisini en üst düzeye çıkararak, her iki alandaki yeniliklerin birleştirilmesinde kritik bir rol oynuyor. Tarımsal inovasyonun merkez üssü olarak, sürdürülebilir ve verimli tarım uygulamalarının geliştirilmesi, test edilmesi ve uygulanması için benzersiz bir platform sunuyor. Türkiye’nin ilk tarım ihtisas teknoparkı Mersin Agropark’la; tarım ve gıda teknolojileri alanında yenilikçi girişimlerin gelişmesi ve büyümesinde öncü olacak bir altyapıyı Mersin’e kazandırıyoruz. 


81 MİLYONLUK DESTEK: Bakanlığımızın 81 milyon lira desteğiyle hayata geçirdiğimiz bu merkez, teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapacak. Bünyesinde yer alan yaklaşık 730 dönümlük Ar-Ge alanı, teknopark bünyesinde geliştirilen teknolojilerin bizzat sahada uygulanmasına ve test edilmesine imkân sağlayacak. 


MERSİN’E 19 PROJE: Bakan Kacır, Mersin’de Çukurova Kalkınma Ajansı eliyle hayata geçirilen 19 projenin açılışını yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Mersin’i sanayisiyle, üretimiyle, istihdamıyla, sağlanan yatırım teşvikleriyle desteklemeye devam ettiklerini belirterek, “Ülke ekonomimizin lokomotif şehirlerinden Mersin’i yatırım teşvikleriyle hızlandırmaya, geliştirmeye devam ediyoruz. Son 22 yılda şehrimizdeki yeni ya da ilave yatırımlar için 2 bin 483 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 371 milyar lira tutarında sabit yatırımın ve 51 bin 300 nitelikli istihdamın önünü açtık.” dedi. 


24 BİN 500 İLAVE İSTİHDAM: Mersin’de sanayinin çarklarının daha hızlı dönmesi için 5 yeni organize sanayi bölgesi ve 2 endüstri bölgesi kurduklarını belirten Kacır, “24 bin 500 ilave istihdam oluşturduk. Şehirlerimizin kalkınmasının, sürdürülebilir büyümesinin teminatı KOBİ’lerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Mersin’imizde 2002 yılına kadar parmakla sayılabilecek kadar az KOBİ’miz KOSGEB desteklerinden yararlanabiliyorken son 22 yılda 28 bin işletmeye 3,7 milyar lira ile destek verdik.” diye konuştu. 


2.1 MİLYARLIK DESTEK: Kalkınma Ajansları mali ve teknik destek programları ve merkezi programlar vasıtasıyla, kamu kurumlarının, üniversitelerin, özel sektörün ve STK’ların toplam 532 projesine 2,1 milyar lira destek sağladıklarını anlatan Kacır, "Çukurova Kalkınma Ajansımız ile Mersin’de genç girişimciliği, kadın istihdamını artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.


Vali Pehlivan da açılış programında bir konuşma gerçekleştirerek; “Mersin'imiz, güzel Türkiye'mizin sektör çeşitliliği ile en dinamik şehirlerinden birisidir. Bir yanımız tarım, bir yanımız sanayi, ticaret, bir yanımız lojistik bir yanımız turizm ve birçok diğer alanlar uyumlu bir şekilde İlimizde faaliyetlerini gerçekleştiriyor. 


Tarımda çok güçlü noktalardayız. Ürün bazında baktığımızda rekolte olarak 8-9 üründe Türkiye 1., 29 üründe de toplamda ilk üçte yer alıyoruz. İlimiz nüfus itibariyle, ülkemizin 11. büyük vilayetiyken yaklaşık 16 bin km²’lik yüz ölçümüyle 9. sırada yer alıyor. Mersinimiz üreten, gelir üreten bir şehir. Vergi gelirleri, tahakkuk, tahsilat sıralamasında İlimiz 6. sırada yer alıyor. Bu sene sağlamış olduğu gelişmeyle de ihracatta da iki basamak daha yukarıya çıkarak 7. sıraya yükselmiş durumda ve yaklaşık 9 milyar dolarlık ihracata ulaşmış durumdadır. 


Sanayimiz gelişiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi 'nde 4. etabı açtık. İlimizde etap olarak 10’a, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak da 7’ye ulaştık. İçerisinde, Tarsus OSB'miz, Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB'miz, Erdemli'mizde, Silifke'mizde, Anamur'umuzda, Mut’umuzdaki OSB'lerimiz her geçen gün altyapısıyla, üstyapısıyla gelişiyor. 


Bunlar içerisinde tarımla ilgili işletmelerimiz ve fabrikalarımız bulunuyor. İlimiz genelinde 322 firma tarımla ilişkili faaliyetler içerisinde çalışıyor. Bunların 91’i OSB'lerimiz içerisinde yer alıyor. Gerek OSB içinde gerek OSB dışında bulunan fabrikalarımız her geçen gün bilime, teknolojiye, Ar-Ge’ye biraz daha fazla eğilim gösterme gayreti içerisinde bulunuyorlar. 

DSİ GENEL MÜDÜRÜ MEHMET AKİF BALTA "SU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANIMI İÇİN TEDBİRLERİ SIRALADI’’ DSİ GENEL MÜDÜRÜ MEHMET AKİF BALTA "SU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANIMI İÇİN TEDBİRLERİ SIRALADI’’


Bu konuda sahip olduğumuz Teknopark, birçok firmamıza ev sahipliği yapıyor. Şu an itibariyle %100 doluluk oranıyla 110 firma Teknoparkımızda faaliyet gösteriyor. Teknopark'ta kurulduğundan bu yana 306 fikri ve sınai mülkiyet hakkı elde edilmiştir. Bunlar içerisinde patentler, markalar ve faydalı modeller var. 


Bugün açılışını yapacak olduğumuz Agropark’ın da tıpkı Teknoparkta olduğu gibi tarım alanında faaliyet gösteren veya faaliyet göstermek isteyen girişimcilerimize, firmalarımıza ve yatırımcılarımıza yol göstereceğine inanıyoruz. 


Burada ortaya konulan çalışmalar sonucunda elde edilen neticeler, sektörün önünü daha da açacaktır. Bunu yaparken de yenilikçi ve teknolojiyi, bilimi kullanan bir anlayış ortaya koyulacaktır diyerek Agropark'ın oluşumunda başından beri emeği geçen başta ve Sanayi Teknoloji Bakanlığımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve yerelde de bu işi sahiplenen bütün paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. 


Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetlerinde, Türkiye'miz her geçen gün kalkınıyor, gelişiyor. Bu gelişmeler Mersin'imize olumlu şekilde yansıyor. Mersin'imiz de bundan ziyadesiyle faydalanıyor. Mersin'imiz gelişiyor, gayretini çoğaltıyor ve Türkiye'mizin gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi. 


Programda; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen ve Mersin Agropark Yönetim Kurulu Başkanı ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır da birer konuşma gerçekleştirdiler.


Programa; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Mersin Milletvekilleri Havva Sibel Söylemez, Ali Kıratlı ve Levent Uysal, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Arıöz, Vali Yardımcısı Ahmet Çırakoğlu, Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz ve İl Protokolü katıldı.

Editör: Habibe Aydın