Tarımsal Atıklar Gübre Yapılıyor, Çevre Korunuyor 

Tarımsal atıklar öğütülüyor, çevre korunuyor, yuvalar ısınıyor. Tarım kenti Mersin’de  uygulanan geri dönüşüm ve doğayı koruma projesi ile park ve bahçeleri deki dallar budanıyor,  tarımsal atıklar alınıp kompost  tesisinde geri doğaya kazandırılıyor.

Türkiye’nin tarım kenti Mersin’de çiftçilerin önündeki en büyük engellerin başında tarımsal atıklar geliyor. Hem çevre kirliliği hem de çiftçiler için maddi külfet oluşturuyor. Bunun önüne geçmek için ise Mersin Erdemli Belediyesi kompost tesisi kurdu. İklim Değişikliği ve Sıfır atık çalışmaları kapsamında yürütülen proje iki aşamalı yürütülüyor. Projenin birinci aşamasında çitçilerin tarla ve bahçelerindeki tarımsal atıklar bir bir alınıyor. Diğer bir aşaması ise kent genelinde Belediye ait park ve bahçelerdeki budanan dallar geri dönüşüme tabi tutuluyor.

Kompost tesisine getirilen dalları kalınları talaş ve odun yapılarak ihtiyaç sahibi  ailelerin yuvalarını ısıtıyor. İnce dalla ise Kompost tesisinde öğütülerek gübre yapılıyor. Üretilen gübreler kent genelindeki parkları yeşillendiriyor.

Üreten,  üretilene artı değer katan  bir anlayışla çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Erdemli Beldiye Başkanı Mükerrem Tollu, “Doğaya bırakılan tarımsal atıkların tamamını verime dönüştürüyoruz. Çok ince olanları kompost tesisimizde öğüterek gübre haline getiriyoruz ve çiftçilerimize dağıtıyoruz elde ettiğimiz gübreyi. Kalın olanları talaş haline getirip kışın fakru zaruret içerisinde olan vatandaşlarımıza odun ihtiyacı olan vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Hem doğada ciddi bir kirliliği önlüyoruz, doğada ciddi bir tehdit olan, kirleten malzemeleri de verimli hale getirmiş oluyoruz’’ diye konuştu.

Gelecek nesillerin çevre bilinci ile yetişmesi için ise minik eller üretilen gübre ile çiçek dikiyor. Doğa Müfettişleri Projesi kapsamında çocuklar tesise geliyor, minik elleri toprağa ve gübreye dokunuyor. Çocukların mutlulukları ise gözlerinden okunuyor.

Saksılarını gübre ile doldurduğunu ifade eden Arya Lina Erdinç, ‘’Saksılarımızı geri dönüşümde doldurduk’’ diye konuştu.

Geri dönüşümden çok etkilendiğini ifade eden Vahit Eren Yazar, ’’Muzun, elmanın ve portakalın kabuğunu toprakla karıştırıyoruz sonra o da gübre oluyor’’ diye konuştu.

Silifkeli Çocuklar Havuzla Tanıştı Silifkeli Çocuklar Havuzla Tanıştı

Yapılan doğal gübre ile temiz bir çevre hayal ettiğini ifade eden Feyza Özdemir, ’’Geri dönüşümü başlatıyorum çevremi temiz tutuyorum’’ diye konuştu.

Dalları budayıp gübre yaptıklarını ifade eden Asya Koç, ’’Dalları buduyoruz, gübre yapıyoruz’’ diye konuştu.

Geri dönüşüm yaptıklarını ifade eden Yaman Çetin, “Doğal gübre ile geri dönüşüm yaptık. Geri dönüşüm yapıyorum çevremi temiz tutuyorum’’ diye konuştu.

Budanan kalın dallar ise ihtiyaç sahiplerine odun olarak dağıtılıyor, yuvalar ısınıyor. Yürütülen projeden memnuniyetini ifade eden Ahmet Yıldız, “ Faydalı bir hizmet, sosyal bir yardımda bulunuyor. Yani gerçekten sosyal belediyecilik anlamında çok büyük bir atılım yaptı sayın başkanımız teşekkür ediyorum kendisine

Memnuniyetini ifade eden Ayşe Toprak, ““ Belediyemizden odun istemiştik kışın buralar soğuk olduğu için annem de yatalak. Kayınvalidem yatalak olduğu için evin içerisinde de soba yanması gerekiyor. Belediyemizde Park ve Bahçelerinden odunları kesip dağıtıyor. Biz de istemiştik geçen sene de istemiştik. Allah razı olsun belediyemize. İşte getirdiler odunu, Allah razı olsun biz de yakacağız, annemi ısıtacağız” diye konuştu.

Öte yandan minik öğrenciler,  yapılan doğal gübre ile ektikleri çiçekleri ailelerine hediye ettiler.

Editör: Habibe Aydın