“Demokrasi için gazetecilere ihtiyaç var”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan MGC Başkanı Rüstem Kaya Tepe, gazeteciliğin önemine değinerek, “Demokrasi için gazetecilere ihtiyaç var” dedi.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törene MGC Başkanı Kaya Tepe ile MGC yönetim kurulu üyeleri, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, TRT Çukurova Bölge Müdürü Fatih Doğru, Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MSMMMO) Başkanı Emin Levent Türkili ve gazeteciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende MGC Başkanı Kaya Tepe çelenk sundu.

“Demokrasi için gazetecilere sahip çıkmak gerek”

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan R. Kaya Tepe, 10 Ocak’ın tarihi hakkında bilgi verdi. Gazetecilerin demokrasi adına ne kadar önemli olduğuna değinen Tepe, şunları söyledi:

“ 10 Ocak’ın tarih sürecine bakınca gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alındığı gün olduğunu görüyoruz. 1961 yılında 9 patron olayı sonucu gazeteciler kazanım sahibi oldu. Bu sebeple bugünü tarihe taşımamız, bizi var eden değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Gazeteciler tarihin her döneminde en zor şartlarda görevini yaptılar. Teknolojik gelişmelerin, ekonomik gelişmelerin bize fayda sağlayacağını düşünürken, ne yazık ki öyle olmadı. Özellikle teknolojinin gelişmesi, dijital medyaya geçiş, eski geleneksel medyayı çok zor durumda bıraktı. Bütün medya çalışanları gazeteciler şuan çok zor durumdalar. Gazetelere verilen ilanların sayıları azaldı. Çok büyük bir baskı maliyetleriyle karşı karşıyalar. Radyo Televizyonlar da hiç resmi ilan almıyorlar. Demokrasinin güçlü olmasını istiyorsanız, medyanızı güçlü tutmanız lazım. Daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük istiyorsak yerel basına ve gazetecilere sahip çıkılması gerekiyor. Gazetecilerin kentin hafızası olduğunu unutmamamız gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Bu sesin kısılmaması gerekiyor.”

"Onurlu ve şerefli bir meslek yapıyorsunuz"

Gazetecilik mesleğinin demokrasinin olmazsa olmazlarından bir tanesi olduğuna dikkat çeken Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, "Eğer bir ülkede adaletten, hürriyetten ve şeffaflıktan bahsediyorsak orada mutlaka basın olacak. Bizim sizlere de teşekkür etmemiz lazım. Başkanlar çok şey yapıyor ama anlatmakta zorlanıyor. 2 milyon nüfusu olan Mersin'e bizlerin ulaşma şansı yok. Yaptıklarımızı insanlara ulaştırma konusunda da en büyük yardımcılarımız sizlersiniz. Zor günler geçiriyor olabilirsiniz, gerçekten onurlu ve şerefli bir meslek yaptığınızı bilmenizi isterim. Gazeteci kardeşlerimiz, kiradan kiraya gidiyordu bunu engelleyecek bir cemiyet binasını sizlere kazandırdık. Elimizden gelen destekle sizlerin yanınızda olacağımızı söyleyerek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum" diye konuştu.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Gerçekten zor koşullar altında görev yaptığının bilincindeyim. Özellikle yerel basın her geçe gün çok daha kötü günler yaşamakta. Herkesin söylediği gibi yasama, yürütme, yargının dışında basın 4. güç olarak hak ettiği yeri alsın. Bizim beklediğimiz objektif, tarafsız bir yayın politikası izlemeleri elbette" ifadelerini kullandı.

MSMMMO Başkanı Emin Levent Türkili ise gazetecilerin demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu belirterek, “Siz olmazsanız demokrasiden bahsedemeyiz. Halkın bilinçlenmesinde ve toplumun aydınlanmasında büyük bir görev üstleniyorsunuz. Tüm basın emekçilerin 10 Ocak gününü kutluyorum” dedi.

Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.