VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN BAŞKANLIĞINDA, ÇEŞMELİ-ERDEMLİ-SİLİFKE-TAŞUCU OTOYOLU PROJESİ DEĞERLENDİRME VE KOORDİNASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında, Ulaştırama ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından revize projesi onaylanan Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesi ile ilgili olarak değerlendirme ve kurumlararası koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.


Vali Pehlivan başkanlığında yapılan toplantıya; Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Fidan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, Orman Bölge Müdürü Mustafa Yalçın, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Emel Gökbel, Kadastro İl Müdürü İzzetyaşar Çetin,Karayolları Bölge Müdürlüğü birim Müdürleri ile yüklenici firma olan Kolin İnşaat yetkilileri katıldı.


Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesi 42 km anayol ve 11 km bağlantı yolu olmak üzere toplamda 52 km’den oluşmakta; mevcut Mersin-Adana-Gaziantep otoyolunun Çeşmeli kavşağı mevkiinden başlayarak Erdemli-Güzeloluk-D400(Mersin-Antalya) devlet yoluna paralel olarak ilerlemekte ve Kumkuyu’dan sonra Kızkalesi kavşağı ile D400(Mersin-Antalya) devlet yoluna bağlanarak son bulmaktadır. Projenin, 2026 yılında yapımı tamamlanması planlanmaktadır. Proje kapsamında; 9.974 metre uzunluğunda 7 tünel, 1.616 metre uzunluğunda 5 viyadük, 452.2 metre uzunluğunda 7 köprü, 1.444 metre uzunluğunda 23 üst geçit, 2.848 metre uzunluğunda 32 alt geçit ve 6 köprülü kavşak yapılacaktır.

Editör: Habibe Aydın