VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN, İLİMİZDE ZİYARETE AÇILAN TCG NUSRET GEMİSİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Uluslararası Limanı 1 numaralı rıhtımda vatandaşlarımızın ziyaretine açılan, TCG Nusret Gemisi’ni ziyaret etti.

Çanakkale Deniz Savaşı'nın kazanılmasında büyük payı olan ve düşman donanmasının önünü keserek adını tarihe yazdıran Nusret Mayın Gemisi’nin anısını yaşatmak için 2011 yılında Deniz Kuvvetleri tarafından aslına uygun inşa edilerek hizmete giren ve dünyadaki ki ilk ve tek yüzer gemi müzesi olan TCG Nusret Gemisi’ni öğrenciler ile birlikte ziyaret eden Vali Pehlivan, Çanakkale Deniz Savaşı’nda Nusret Mayın Gemisi’nin yaptığı çalışmalar hakkında hazırlanan sunumu izledi, Gemi Komutanından geminin bölümleri gezerek o günün kahramanlık dolu anılarını dinledi. Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nın Bando ekibinin hazırladığı gösterisini izledi.

TEMAD BAŞKANI KARA'DAN JANDARMA TEŞKİLATINA KUTLAMA TEMAD BAŞKANI KARA'DAN JANDARMA TEŞKİLATINA KUTLAMA

TCG Nusret Gemisi’nin şeref defterini imzalayan Vali Pehlivan deftere; “Çanakkale Zaferi’nin en önemli kahramanlık destanlarından birini yazan Nusret Mayın Gemisi’ni aziz ecdadımızın hatıralarıyla birlikte bugünlere taşıyan TCG Nusret Müze Gemisi’ni Mersin İlimizde vatandaşlarımızla buluşturmanın onurunu yaşadık.
Bu vesileyle, tarih boyunca şanlı zaferler kazanan bütün Şehitlerimizi, Gazilerimizi, kahraman Ecdadımızı saygı ve rahmetle yâd ediyorum. Geminin müze olarak yurt sathında faaliyet göstermesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini yazdı.

Ziyaretinde programında Vali Pehlivan’a kızları Nevra ve Irmak, Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Vekili Albay Oğuz Eryılmaz eşlik etti.

Editör: Habibe Aydın