AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN

VUSLATININ 750’NCİ YILDÖNÜMÜNDE MEVLANA’YI ANMA ETKİNLİĞİ

Akdeniz Belediyesi’nin, Büyük İslam Âlimi Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 750’nci Vuslat Yıldönümü dolayısıyla organize ettiği anma etkinliği ve sema gösterisi büyük ilgi çekti. Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Ekibinin de Türk Tasavvuf Musikisinden seçkiler ile Sema Âyini Şerifini icra ettiği gösteriyi yüzlerce vatandaş büyük ilgi, heyecan ve beğeniyle izledi.

Vefatının 750’inci yıldönümü dolayısıyla Mersin Millet Bahçesi eski stadyum etabında gerçekleşen “Hz. Mevlana’yı Anma ve Sema Gösterisine”, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve birim müdürleri ile birlikte her yaştan vatandaş katıldı. Buluşmada söz alan Başkan Gültak; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 yılının Mevlana Yılı olarak ilan edildiğini hatırlatarak; “Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay ile görüştük. Konya, maddi veya manevi hizmetlerini eksik etmeyen bir belediyemizdir. Bizleri kırmadılar. Ekipleriyle birlikte, vuslat günü bu yıla yayıldığından, farklı illerde programlar yapılıyor. Sema ekibi bugün de bizleri şereflendirdi” dedi.

“Vatandaşımızın her zaman yanında olacağız, taleplerini yerine getireceğiz”

Konuşmasını; “Tüm insanlığın; Hz. Mevlana gibi ulu zatların, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in ve kitabımız olan Kuran’ın, kardeşlik ve barış felsefesini anlamasını yüce Allah’tan temenni ediyorum” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; “Bizler de göreve geldiğimiz ilk günden bu yana bölgemizde yaşayan farklı din ve mezhep gruplarına mensup vatandaşlarımızın arasında hiçbir ayırımcılık yapmadık, herkese eşit davrandık. Özellikle kadınlar ve gençlere yönelik projeler gerçekleştirdik. Gençlerimiz için ilk kez etüt merkezi ve ders çalışacakları kütüphaneler açtık. Kadınları farklı şehirlere kültür, tarih ve doğa gezilerine götürüyoruz. Kültür evlerimizi kadınların hizmetine sunduk. Sizler bizim yanımızda olduğunuz sürece, bizler de her zaman sizlerin yanındayız. Bu güzel buluşmayı organize eden bürokratlarımıza, Konya’dan gelen misafirlerimize ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Sema gösterisinin sonunda Başkan Gültak’a semazen kavuğu hediye edildi.

Vuslatının 750’inci yıldönümünde Hz. Mevlana’yı anma etkinliğine katılan her yaştan vatandaş da sema ayinini ilk kez izleyecek olmaktan dolayı mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirerek, bu özel programı düzenleyen Akdeniz Belediyesi’ne teşekkür etti.