Akdeniz Belediyesi’nin evde bakım hizmeti yaşlı vatandaşların yaşamını kolaylaştırıyor

“YALNIZLIKTAN DUVARDAKİ SAATLE KONUŞUYORDUM, BU HİZMET BANA TERAPİ GİBİ GELDİ”

Mersin’in Merkez Akdeniz ilçesinde, yaklaşık 10 yıldır yalnız yaşayan 75 yaşındaki Naciye Ateş, yalnız yaşamanın çok zor olduğunu ifade ederek, “Yalnızlıktan bazen duvardaki saatle bile konuştuğum oluyordu. Öyle dönemler geçirdim ki bir çift kelime konuşacak kimseyi bulamadım. Şimdi ise Akdeniz Belediyesi personeli her zaman yanımda oluyor. Bana adeta terapi gibi geldiler” dedi.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın göreve gelir gelmez verdiği talimatla başlayan ‘Evde Kişisel Bakım ve Temizlik Hizmetinden bakıma muhtaç yüzlerce vatandaş ücretsiz yararlanıyor. Sunulan hizmet ile yaşlı, engelli, hasta ve kimsesiz vatandaşlara ihtiyaç duydukları çeşitli hizmetler veriliyor. Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personelleri tarafından ilçe genelinde yaklaşık 900 vatandaşa, periyodik olarak kişisel bakım ve temizlik hizmeti sunuluyor.

“Terapi gibi geldiler”

Hizmetten faydalanan ve çok memnun olan 75 yaşındaki Naciye Ateş, eşinin vefatından sonra yaklaşık 10 yıldır yalnız yaşadığını söyledi. Üç çocuğu olduğunu ancak çocuklarının başka şehirlerde yaşadığını anlatan Ateş, yalnızlığın zorluklarını anlattı. Özellikle pandemi döneminde bir çift kelime konuşacak kimseyi dahi bulamadığını aktaran Ateş; “Bazen saat ile konuşuyordum. ‘Sen daha şanslısın, en azından dönüyorsun. Ben onu da yapamıyorum’ diyerek adeta duvardaki saatle diyaloğa giriyordum. Çok şükür 1 ay önce Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü personeli ile tanıştım. Düzenli olarak evime temizliğe gelmeye başladılar. Onlar bana terapi gibi geldi. Sağ olsunlar her işime koşturuyorlar” ifadelerini kullandı.

“Tepeden tırnağa hizmet ettiler”

Yaklaşık 1 ay önce perde asarken düşüp kolunun kırıldığını kaydeden Ateş, “Kolum bu duruma geldikten sonra ev işleri yapmakta zorlanmaya başlamıştım. Akdeniz Belediyesi personellerinin komşumun evinde temizlik yaptığını, kendisine bakım yaptığını gördükten sonra ‘Acaba ben de bu hizmetten faydalanabilir miyim?’ diye sordum.

Onlar da ‘Tabii ki’ cevabını verdi. Yapılan değerlendirmeden sonra evime geldiler. Yerleri, kapıları, pencereleri sildiler. Etrafı toparladılar, el ve ayak tırnaklarımı, saçımı kestiler. Hani derler ya ‘tepeden tırnağa’ diye… Öyle hizmet ettiler bana. Keşke tüm belediyeler bu hizmeti verse. Gittiğim her yerde de bunu anlatıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.