Yenişehir Belediyesinin giysi evinden ilk gün 4 bini aşkın afetzede yararlandı

Mersin Yenişehir Belediyesinin deprem bölgesinden Mersin’e gelen afetzede yurttaşlar için Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde kurduğu giysi evinden ilk gün 4 bini aşkın kişi yararlandı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Yaraları sarmak ve dayanışmayı arttırmak için mücadelemizi sürdürüyoruz. İnsanların giyim ve yemek gibi günlük ihtiyaçlarının karşılanması noktasında büyük bir emek ve özveri gösteriyoruz.” dedi

Depremin ilk gününden itibaren tüm imkanlarıyla çalışmalarını sürdüren Yenişehir Belediyesi, bölgeye tırlarla temel ihtiyaç malzemelerini sevk ederken, kente gelen afetzedeleri de yalnız bırakmıyor. Yardım toplama merkezi olarak hazırlanan Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde giysi evi kuruldu. 200’e yakın gönüllünün destek verdiği çalışmalarla gün boyu afetzedelere hizmet verildi. Depremin etkilediği illerden Mersin’e gelen vatandaşların talep ve ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanan giysi evinde her yaşa uygun giysi ve ayakkabı bulunuyor. Bağışlanan eşyalar Yenişehir Belediyesi ekipleri ve gönüllüler tarafından tek tek tasnif ediliyor. Yenişehir Belediyesinin kurduğu giysi evi haftanın her günü 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek.

“Deprem bölgesine yardım malzemesi sevkiyatımız da devam ediyor.”

Vatandaşların giyim ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalıştıklarını belirten Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit şu ifadeleri kullandı: “Yaraları sarmak ve dayanışmayı arttırmak için mücadelemizi sürdürüyoruz. Burası bir giyim merkezi, bir yandan yardımlar geliyor. Ekiplerimiz ve gönüllülerimiz tarafından tasnif ediliyor. Burada öncelikle gelen vatandaşlarımızın kaydı alınıyor. Depremzedeler bir gönüllü nezaretinde kıyafetini seçiyor ve alıyor. Bugün şu ana kadar 4 binin üzerinde yurttaşımıza giysi desteği verdik. Büyük bir organizasyon, ekibimizi kutluyorum. Bunun dışında yeni bir alan daha oluşturmamız gerekecek. Böyle bir fiziki alanı başka bir merkezde daha oluşturacağız. Dolayısıyla gelen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Tabi ki deprem bölgesinde iş çok zor ama oradan da insanlar bölgemize geliyor.  Deprem bölgesindeki vatandaşların geldiği ilk yer Mersin. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemizle, Fuar Merkezimizi büyük bir konaklama alanı olarak tesis ediyoruz. Konaklama konusunda bir prosedür var onu takip etmeye çalışıyoruz. İnsanların giyim ve yemek gibi günlük ihtiyaçlarının karşılanması noktasında büyük bir emek ve özveri gösteriyoruz. Deprem bölgesine yardım malzemesi sevkiyatımız da devam ediyor. Mersinli, Yenişehirli vatandaşlarımızdan belirlenen öncelikli ihtiyaç malzemelerini bağışlamalarını rica ediyoruz. Bu şekilde daha efektif olur. Destek veren tüm hemşehrilerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

Hep biz depremzedelere eşya gönderiyorduk bu sefer biz depremzede olduk”

Depremden sonra Hatay’dan Mersin’e gelen afetzede Fatma Boyar,  “Hatay Antakya’dan geliyoruz. Kendimizi zor attık dışarıya, ev zaten kullanılacak gibi değil. Ev tekrar yapılır ama sağımız solumuz önümüz arkamız hep enkaz. Ailem iyi ama tüm arkadaşlarım öldü. Biz Mersin’e gelmeden öncede artçılar oldu bayağı sallandık ve sallantıda millet barındığı yerden bile kaçıyor artık, o psikolojideyiz. Durduğumuz yerde bile sallanıyoruz gibi hissediyoruz. Sizlere çok teşekkür ediyorum bize böyle bir destekte bulunduğunuz için. En azından sıcak bir yerde kalabiliyoruz bu soğuk kış gününde. Hatay’da ne internet var ne bir şey. Yolda gelirken, enkazı izlerken sanki bir deprem belgeseli çekiyormuşuz gibi hissettim, çünkü her taraf yıkılmış. Ben Antakya’nın bu duruma geleceğini düşünmüyor ve tahmin etmiyordum. Hep biz depremzedelere eşya gönderiyorduk bu sefer biz depremzede olduk. Buradaki görevliler bize çok iyi davranıyor ve destek veriyorlar. Çok teşekkür ediyorum.” dedi.