BÜYÜKŞEHİR VE MESKİ’DE TABAN ÜCRET 25 BİN 100 TL OLDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ çalışanlarını kapsayan; Mersin Büyükşehir Belediyesi, DİSK Genel İş ve Belediye İş arasında yapılan ‘Toplu Sözleşme Ek Protokol İmza Töreni’ne katıldı. Törende işçilerle bir araya gelen Seçer, imzaların ardından işçilere maaş müjdesini duyurdu. Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bünyesinde çalışan işçilerin maaşı 25 bin 100 TL’ye yükseldi.

Mersin Büyükşehir’in büyük bir aile odluğunu söyleyen Seçer, “11 binin üzerinde yol arkadaşımız ile Mersin halkına hizmet ediyoruz. Mersin halkına memnuniyetle hizmet eden sizlere teşekkürler ediyorum. Mersin halkı Başkanı seviyorsa, memnuniyetini yüksek sesle getiriyorsa, bunlar sizlerin sayesinde” dedi.

Mersin halkına hizmet etmek ve kentte huzuru daim etmek için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Seçer, azmin, kararlılığın ve emeğin değerini en iyi Büyükşehir emekçilerinin bildiğine dikkat çekerek, “Gecesini gündüzüne katmak, yağmur yaş dinlemeden, soğuk sıcak dinlemeden aldığı maaşın hakkını vermek, helal kazanç nedir siz bilirsiniz. Sizlerle yol yürümekten mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) çalışanlarını kapsayan; Mersin Büyükşehir Belediyesi, DİSK Genel İş ve Belediye İş arasında yapılan ‘Toplu Sözleşme Ek Protokol İmza Töreni’ne katıldı. Törende işçilerle bir araya gelen Seçer, imzaların ardından işçilere maaş müjdesini duyurdu. Protokol kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bünyesinde çalışan işçilerin maaşı 25 bin 100 TL’ye yükseldi.

Edip Buran Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen İmza Töreni’ne Başkan Seçer’in yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Koral Ömür, Belediye İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Güney Demirdaş, Belediye İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İsmail Duman, DİSK-Genel İş Çukurova Bölge Başkanı Kemal Göksoy, Belediye İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, Belediye İş Adana Şube Başkanı Aytekin Aybar, Tüm Bel Sen Mersin Şube Başkanı Mustafa Özbay, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire başkanları ve binlerce işçi katıldı.

Salonu ‘Emek en yüce değerdir’‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’‘Gücümüz birliğimizden gelir’ ve ‘Memnuniyetle çalışıp memnuniyetle desteklemeye devam edeceğiz’ pankartlarıyla donatan binlerce işçi, sık sık ‘Yaşasın örgütlü mücadelemiz’‘El ele, kol kola, omuz omuza’ ve ‘Birleşe birleşe kazanacağız’ sloganları attı. Salonu dolduran binlerce işçi, törene katılan Başkan Seçer’i coşkulu alkışlar eşliğinde ‘İşçiler seninle gurur duyuyor’ ve ‘Vahap Başkan’ sloganlarıyla karşıladı.

Büyükşehir’in hizmetlerine dair tanıtım videosunun izlenmesiyle başlayan tören, konuşmalarla devam etti.

Seçer: “Mersin halkı memnuniyetini yüksek sesle getiriyorsa, sizlerin sayesinde”

Alkışlar eşliğinde sahneye çıkan ve işçilere ‘Yol arkadaşlarım, ailem’ diye seslenerek konuşmasına başlayan Seçer, Mersin’in muazzam bir şehir ve Türkiye’nin özeti niteliğinde olduğunu belirterek, “Mersin; kardeşlik, barış, huzur, refah, aydınlık ama her şeyden önemlisi Cumhuriyetin ve Atatürk’ün kenti” dedi. Böylesine değerli bir şehre hizmet etmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Seçer, “11 binin üzerinde bir yol arkadaşımız ile Mersin halkına hizmet ediyoruz. Mersin halkına memnuniyetle hizmet eden sizlere teşekkürler ediyorum. Mersin halkı Başkanını seviyorsa, memnuniyetini yüksek sesle dile getiriyorsa, bunlar sizlerin sayesinde” dedi. Mersin Büyükşehir’in büyük bir aile olduğunu söyleyen Seçer, “Ağaç dalıyla gürler, ben sizlerle gürlüyorum. Sizlerle Mersin halkının mutluluğunu, acısını paylaşıyorum. Belediye vatandaşın her derdine bakar” diye konuştu.

“Sizlerle yol yürümekten mutluluk duyuyorum”

Mersin halkına hizmet etmek ve kentte huzuru daim etmek için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Seçer, “Bu hizmetleri de her türlü badirelere karşı dik durarak, kararlılıkla yapıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ün peşinde giden bir siyasi olarak yapıyoruz” dedi. Azmin, kararlılığın, emeğin değerini en iyi Büyükşehir emekçilerinin bildiğine dikkat çeken Seçer, “Gecesini gündüzüne katmak, yağmur yaş dinlemeden, soğuk sıcak dinlemeden aldığı maaşın hakkını vermek, helal kazanç nedir siz bilirsiniz. Sizler hayatı yaşayarak öğreniyorsunuz. Tıpkı bu topraklarda yetişmiş Başkanınız gibi” ifadelerine yer verdi. Kendisini Mersin’e adadığının altını çizen Seçer, Büyükşehir’in emekçileriyle birlikte yol yürümekten övünç ve mutluluk duyduğunu ifade etti. Seçer, “Hep başımı dik,  alnımı açık gezdiriyorsunuz, sizlere şükranlarımı sunuyorum. Ben sokağa çıkıp alnı açık gezen bir belediye başkanıyım” dedi.

Büyükşehir çalışanlarının vatandaşlara hizmet yaparken gösterdiği sevgi, saygı ve özenin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Seçer, “Eğer yetimin hakkına tenezzül etmiyorsanız, hizmetten başka bir beklentiniz yoksa, dünya malında gözünüz yoksa işte bir belediye başkanının beklediği, duymak istediği ve kazancı budur. Bana bu duyguları yaşattığınız için sizlere Mersin halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Bu memnuniyet Mersin halkının sesi olarak yükseldi”

CHP’nin kendisini yeniden aday göstermesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Bunu dedirten sizlerin aracılığıyla Mersin halkı oldu. Sizler, Mersin halkına samimiyetle hizmet ettiniz. 5 yıldır Anamur’dan Tarsus’a, Çamlıyayla’dan Mut’a kadar dağ-bayır demeden çalıştınız. ‘Şu köye hizmet yapmayalım. Siyasi görüş olarak farklı. Bu bize oy vermiyor, bizim dünya görüşünde değil, bölgesi, mezhebi, meşrebi bu’ diyen insanlar olmadınız. Çünkü sizin başkanınız Mersin’de ayrımcılığı yerin 7 kat dibine gömdü. Çünkü sizin insana bakışınız, başkanınız gibi. Ben insanı insan olduğu için severim. Siz de hizmetleri bu düsturla yaptınız. İşte bu hizmetleriniz, bu memnuniyet Mersin halkının sesi olarak yükseldi.”

Büyükşehir’in emekçilerinin taleplerinin başının tacı olduğunu söyleyen Seçer, mevcut imkânlarla emekçiler için en hakkaniyetlisini yapmaya çalıştıklarını söyledi. Göreve geldiklerinde sürekli işçi statüsünde çalışan personelin haftalık çalışma süresini 45 saatten 40 saate düşürdüklerini hatırlatan Seçer, bunun bir kazanım olduğunu belirtti. Görev sürelerinde kadın çalışanların sayısının da yaklaşık yüzde 7 seviyesinde arttığını belirten Seçer, “Bu bir kazanımdır. Her birimde, aşamada, sokakta çalışan, otobüs kullanan kadın kardeşimden; yönetici, daire başkanı, müdür seviyesindeki kadınlara kadar bu bir kazanımdır. Bu Cumhuriyetin ve demokrasinin kazanımıdır. Hem çalışma hayatında hem siyasal yaşamda kadınların sayısı artsın. Arzum, isteğim ve mücadelem budur” diye konuştu.

Taban ücret 25 bin 100 TL oldu

Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız” Dr. Ali Öz: “Toroslar’ı tekstil kenti yapacağız”

Konuşmasının devamında maaş müjdesini işçilerle paylaşan Seçer, 14 bin 686 TL olan taban ücret yüzde 71 artışla 25 bin 100 TL olduğunu açıkladı. İşçilerle bu müjdeyi paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirten Seçer, “Hem Belediye İş hem Genel İş başkanlarıyla oturduk, konuştuk, değerlendirmeler yaptık. Yüzde 71 artışta taban ücret 25 bin 100 TL hayırlı olsun” dedi.

Seçer ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi ile MESKİ bünyesinde çalışan 375 kadrolu işçi statüsündeki işçileri kapsayan ve Mart ayında yapılması planlanan Toplu İş Sözleşmesi’ni de 2 ay erkene aldıklarını, yeni toplu sözleşmeyi de önümüzdeki birkaç gün içerisinde paylaşacaklarını aktardı. Seçer, “Umut ediyorum, sadece Mersinimizde değil, tüm ülkemizdeki 86 milyon insanımızın da refah artsın, emek karşılığını alsın, ülkemiz zenginleşsin” diye konuştu.

5 yıl boyunca yol arkadaşlarıyla beraber Mersin halkına gururla, onurla ve memnuniyetle hizmet ettiğini belirten Seçer, “Bu görevi yaparken de Mersin halkının takdirini ve teşekkürünü aldım. Bunu sağlarken tek başımıza yapmadık. Bir olduk, birlik olduk, iri olduk, diri olduk ve başardık. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak ve azmederek ülkemizi hep beraber çok daha iyi noktalara getireceğimize canı yürekten inanıyorum. En güzel günler sizlerin olsun” ifadelerine yer verdi.

Editör: Habibe Aydın