Kentin hafızasını taşıyan Çankaya İlköğretim Okulu 17 yılın ardından restore edilecek

TARİHİ OKUL YENİDEN HAYAT BULACAK”

Akdeniz Belediye Meclisi, Tarihi Çankaya İlkokulu’nun restorasyon işlerinin kültür varlıkları katkı payı bütçesi ile yapılması, katkı payından destek sağlanmayan kısmının ise belediye bütçesinden karşılanması için protokol imzalamak üzere Başkan Mustafa Gültak’a yetkiyi oybirliğiyle verdi. Mersinlilere, öncelikle okulun bahçesinde yükselen kaçak binanın yıkılacağı sözünü veren Başkan Gültak; “Çankaya İlkokulumuz 17 yıl boyunca o halde kaldı, gelen giden her yönetici sadece bakmakla yetindi. Fakat biz uğraşmasaydık nice 5 yıllar daha geçerdi. Ama bu da hem Meclis, hem belediye başkanı olarak bizim farkımız olsun. Tarihe hep birlikte güzel bir imza attık” dedi.

“Meclis, Çankaya İlkokulu’nun yenilenmesi için yetkiyi verdi”

Meclis toplantısında, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait  taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli Tarihi Çankaya İlkokulu’nun restorasyon işlerinin, Mersin Valiliği bünyesinde kültür varlıkları katkı payı bütçesi ile yaptırılması, restorasyon işlerinin katkı payından destek sağlanmayan kısmının ise belediye bütçesinden karşılanması konusunda protokol imzalamak üzere Başkan Gültak’a yetki verilmesi hakkındaki konu görüşüldü. Komisyonlardan oybirliği ile gelen teklif, Meclis üyelerinin de oybirliği ile kabul edildi. Bunun üzerine söz alarak Meclis’e teşekkür eden Başkan Gültak, Anıtlar Kurulu’ndan izin geldiğini söyledi, okulun yanına yapılan kaçak bina için de yıkım kararı aldıklarını belirtti.

“Çankaya İlkokulu, kırmızı çizgilerimden birisi”

Başkan Gültak, kaçak yapının yıkımı için en kısa sürede ihaleye çıkılması noktasında belediye bürokratlarına talimat vererek; “Bu okul, benim için kırmızı çizgilerimden bir tanesi. Ben de o okulda 5 yıl boyunca okudum, eğitim aldım. Okulumu kimseye kaptırır mıyım? Zaten 17 yıldır bomboş duruyor, kimse ilgilenmiyordu. Ancak biz göreve gelince okul radara girdi. Yasaların izin verdiği noktada hızla ihaleye de çıkacağız ve Vali Bey ile birlikte Çankaya İlkokulumuzun restorasyonunu tamamlayacağız” diye konuştu.

“Mersin’in tarihine güzel bir imza attık”

Okulun bahçesinde yükselen kaçak binanın öncelikli olarak yıkılacağı sözünü yineleyen Başkan Gültak; “Buradan bir kez daha söz veriyorum; Herkes rahat olsun. Ben burada olduğum sürece o kaçak bina orada kalamaz. Her halükarda yıkacağız. Zira Çankaya İlkokulumuz yıllarca o halde kaldı, gelen giden her yönetici sadece bakmakla yetindi.

Orman Muhafaza Memurlarına OZM Eğitimi Verildi Orman Muhafaza Memurlarına OZM Eğitimi Verildi

Ama bu da hem Meclis, hem belediye başkanı olarak bizim farkımız olsun. Biz uğraşmasaydık nice 5 yıllar daha geçerdi. Yine herkes bakardı, 17 yıldır bakmışlar ya! Ama önemli değil. Tarihe hep birlikte güzel bir imza attık diye düşünüyorum. Verdiğiniz destekten dolayı tüm Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mesudiye’nin 47 yıldır muhtarlığını yapan Osman Kütük’ün adı parka verildi

Meclis toplantısında, ilçeye bağlı Mesudiye Mahallesi’nin 5111 ile 5113 sokakları arasında kalan ve ismi olmayan parka, mahallede aralıksız şekilde yaklaşık 47 yıldır muhtarlık yapan Osman Kütük’ün adının verilmesi ile ilgili komisyonlardan oybirliği ile gelen teklif, Meclis üyelerinin de yine oybirliği ile kabul edildi.

Denetim komisyonu üyeleri seçildi

Akdeniz Belediye Meclisi’nin, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda yapılan 2024 yılının ilk toplantısında, Meclis Denetim Komisyonu üyelerinin seçimi de yapılırken, oylama sonucunda Meclis üyeleri Aydın Egin (AK Parti), Salih Akbaş (DEM) ve Mahmut Dönmez (CHP) denetim komisyonu üyeliklerine seçildi. Denetim Komisyonu toplantılarında görevlendirilenlere ödenecek günlük ile görevlendirilecek kişi/gün sayısının tespitine ilişkin teklifin oybirliği ile kabulünden sonra diğer gündem maddelerine geçildi. Mecliste, Yalınayak Mahallesi’nde, belediyeye ait bir taşınmazın Türkiye Diyanet Vakfı’na ait araziyle takası hakkındaki teklif komisyonlara havale edildi.

Ayrıca Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararına istinaden, Nüzhetiye Mahallesinde bulunan 1’inci grup tescilli taşınmaz kültür varlığına ilişkin restorasyon projesi ve raporun değerlendirilmesinde 3.2. nolu plan notunun iptal edilmesi hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, Plan Notu Plan Değişikliğiyle ilgili komisyonlardan gelen konu görüşüldü. Konu, üyelerin oybirliği ile kabul.

Bazı taşınmazların devri kabul edildi

Toplantıda; belediyeye ait veya belediyenin hissedarı olduğu, başka kurumlarca kullanılan ve belediye hizmetlerinde kullanılmayan bazı taşınmazların, Personel Anonim Şirketi’nin SGK prim borcuna karşılık, belirlenecek rayiç bedel üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na devriyle ilgili komisyonlardan oyçokluğu ile gelen teklif de görüşüldü. Farklı siyasi partilerden meclis üyelerinin görüş, öneri ve eleştirilerini dile getirmesinden sonra oylamaya sunuldu. Oylama sonucu teklif, Meclis üyelerinin oyçokluğu ile kabul edildi.

Akdeniz Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı; “5 Şubat 2024 Pazartesi günü saat 10:00’da” düzenlenecek.

 

 

Editör: Habibe Aydın