Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığının himaye ve destekleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda; AKİB, MTSO, Mersin Ticaret Borsası ve Ulusal Turunçgil Konseyi’nin iş birliğinde düzenlenen “Üretim Planlamasında Turunçgil Yol Haritası” Temalı Turunçgil Çalıştayı’na katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan Çalıştayın açılış programında bir konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan; 

İlimizde “Öncelikle, Üretim Planlamasında Turunçgil Yol Haritası” temalı Turunçgil Çalıştayı’nın gerçekleşmesi talimatını veren, himaye eden ve destekleyen Sayın Tarım ve Orman Bakanımıza, İlimiz adına, tarım teşkilatları ve tarım paydaşları adına şükranlarımı sunuyorum. 
Bugün Tarım ve Orman Bakanlığımız adına burada bulunan Sayın Bakan Yardımcımıza ve ekibine teşriflerinden dolayı teşekkür ediyorum. 

Bu çalıştayım oturumlarında ele alınmak üzere çok güzel konu başlıkları belirlendi. Narenciye ürünlerinin; üretim planlaması, iç ve dış piyasaya pazarlanma ağlarının,ihracat imkanlarının genişletilmesi, katma değerinin artırılması, pazara uygun tür ve çeşit kompozisyonun oluşturulması, turunçgillerde ıslah, yeni çeşitler, iklim değişikliği, su yönetimi,sürdürülebilir üretim,iyi tarım uygulamaları,üretimde kayıtlılık ve izlenebilirlik,tüketim alışkanlıkları ve geliştirilmesi,işleme sanayi (meyve suyu, konsantre, kurutma v.b.),lojistik ve soğuk zincir uygulamaları,markalaşma,tanıtım ve ilgili pek çok hususun yer aldığı konu başlıkları çerçevesinde tespitler yapılacak, değerlendirmelet yapılacak ve bir sonuç bildirgesi yayınlanacak. 

“Tarım; İnsanlık Tarihi Kadar Eski Ve Geleceği Kadar Da Baki Olacak Bir Sektördür.” 

Tarım, her günümüzde, her anımızda var olan, var olması gereken bir olgudur, hayat devam ettiği sürece, dünyada yaşam devam ettiği sürece de var olacaktır. Tabii bu sektörün önemini ifade etmek bunun farkında olmak işin bir boyutu, bununla birlikte önemine uygun adımları atmak, bu öneme uygun şekilde geleceği planlamak da bir diğer önemli husustur. 
Tarımda insanoğlu, ilk insandan bugüne kadar özellikle de geleneksel metotlarla bu sektörü bir şekilde ayakta tutmuştur. Geleneksel tarımda belli başlı hususlardan bahsederken artık çok daha değişik alt başlıklardan bahsediyoruz. Tarımda artık yapay zekadan, akıllı, iyi tarım uygulamalarından, AR-GE ve dijitalleşmeden bahsediyoruz. Bir dönem ekstansif tarımdan entansif tarıma geçişten bahsederken artık bilgisayar teknolojilerinden bilişim teknolojisi üzerinden tarımda nasıl faydalanırız bundan bahsediyoruz. Tarım sektörüne birçok yeni kavram dahil olmuştur. “sözleri ile devam eden Vali Pehlivan;

“Tarımda İki Temel Unsur Olan ‘İnsan ve Toprak’ Kavramları Hiçbir Zaman Değişmedi, Değişmeyecek”.

Toprak, Aşık Veysel'in ifade ettiği gibi;

‘Dost dost diye nicesine sarıldım
Benim sadık yârim kara topraktır.’
 
Dizelerinde değindiği gibi işte o sadık yârimiz olan toprak ve onu işleyen insan. Onu işlemek, ekmek, biçmek suretiyle ürüne dönüştüren insan yani emektar üreticimiz ve çiftçimizdir.


Odağında toprak, odağında insan olan bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektör her geçen gün büyüyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün rakamlarına baktığımız zaman alan son 21 yılda dünya genelinde 86 milyon hektar tarım arazisi azalmıştır. 104 milyon hektar da orman arazisi azalmıştır. Ama tarımsal üretim değeri 2000 yılından 2021 yılına kadar 21 yıllık süre içerisinde 2 trilyon dolardan %84 artışla, 3.7 trilyon dolara ulaşmıştır. Aynı dönemde ülkemizde de 40 milyar dolardan 70 milyar dolara ulaşmıştır. 


Alan azalsa da talep arttığı için, nüfus arttığı için üretim değeriyle ilgili artışlar söz konusu olmuştur. Dolayısıyla kısıtlı sayılabilecek alanlarda tarımın ve tarım faaliyetlerinin en verimli ve kaliteli şekilde ürün üretiminin sağlanması konusu elbette ki ön plana çıkmaktadır.

“Türkiye Yaklaşık 1,9 Milyon Ton İhracat ile Dünya Narenciye İhracatında İkinci Sıradadır.”

Mersin İlimizin yüzölçümü 1.585.300 hektar olup 328.401 hektarlık tarım alanı mevcuttur. İlimiz, Toplam 1.661.486 ton narenciye üretimi ile Türkiye’de 2. sıradadır.
Muz, çilek, limon, yenidünya, erik, nektarin, şeftali, kabak, taze bakla üretiminde Mersin İlimiz 1.sırada yer almaktadır.
Badem, keçiboynuzu, patlıcan, salatalık, greyfurt, kayısı, avokado, nar, üzüm, pırasa, soya fasulyesi üretiminde İlimiz 2.sırada yer almaktadır.

Mersin İlimizin tarım sektörünün gayri safi milli hasılaya katkısı 2004 yılında 2,7 milyar TL iken 2023 yılında 88,2 milyar TL’ye yükselmiştir. 2023 yıl sonu itibariyle İlimizin bitkisel üretim değeri 76,3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.


2023 yıl sonu itibariyle İlimizin hayvansal üretim değeri 11,8 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
2023 yıl sonu itibariyle İlimizin su ürünleri üretim değeri 29,6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Bu çalıştaylar vesilesiyle ‘Turunçgil Yol Haritasını Çizme’ özel başlığında tarımın genel anlamda değerlendirilmesini yapmış oluyoruz. Bu bağlamda sormamız gereken sorular. ‘Ne üretiyoruz? Nerede üretiyoruz? Nasıl üretiyoruz? Ne kadar üretiyoruz? Devamında da yarınlara bir projeksiyon sunmak adına da ‘Neyi üreteceğiz? Nerede üreteceğiz? Nasıl üreteceğiz? Ve ne kadar üreteceğiz? sorularını sorup bu soruların cevabını hep birlikte verecek; işte özellikle de bu işe emek vermiş, gönül vermiş başta akademisyenlerimiz olmak üzere sahada ter döken gerek tarlada gerek işin ticaret tarafında ter döken emek ortaya koyan bütün paydaşlarımızla, Tarım ve Orman Bakanlığımızın himayesinde geleceği inşallah planlamış olacağız.

Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde hazırlanan, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da yürürlüğe konulan 12. Kalkınma Planı’nda, tarım çok önemli bir başlık teşkil ediyor.
‘Geleceğin etkin şekilde planlanması vurgusu’ yapılıyor. Bu hedefe, bu gayeye hep birlikte ortak olmalıyız. Tespit bağlamında da yapılacak işlet, atılacak adımlar bağlamında da üzerimize düşen katkıyı vermek, fikir bazında vermek ama fikir bazında vermekle de kalmayıp bunu uygulamaya muhakkak şamil kılmak, uygulamaya yansıtmak ve takibini gerçekleştirmek durumundayız. 

‘Mersin İlimiz Çukurova'nın Bereketli Topraklarına Sahiptir.’

Çok şükür bereketli topraklara sahibiz. Şu anda içinde bulunduğumuz Mersinimiz, yanı başında Adana'mız, Çukurova’mız dünyanın en verimli topraklarına sahiptir. Burada yetişmeyen ürün yok. 


Bu bir avantajdır evet ama bu her yetişen ürünü planlı bir şekilde yetiştirmeliyiz ki yıldan yıla veya arz-talep dengesini sağlama, ‘ne oldu ne olacak’ telaşı içerisine girmeyelim. Bu çalıştaydaki oturumlarda ortaya konulacak fikirler ve sonucunda yapılacak, yayınlanacak olan bildirgenin önemli,faydalı neticelere vesile olacağına inanıyoruz. 


Bu duygularla bir kere daha bu çalıştayın düzenlenmesinde emeği olan, çalıştayı himaye eden Tarım ve Orman Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı’ya, Bakanlığımız adına bugün burada olan Sayın Bakan Yardımcımıza, Bakanlık bürokratlarına, İlimizde hazırlıkları yürüten İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, katkı sağlayan Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğine (AKİB), Ticaret Borsasına, Turunçgil Konseyine, karışın sağlayan kurum ve kuruluşların temsilcilerine, akademisyenlerimize, çiftçilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 

Çalıştayımızın başta turunçgil üretimi, planlaması, geleceği olmak üzere tarım, tarımsal üretim, tarımsal gelişim sürecine hayırlı ve başarılı katkılar yapmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Çalıştayda; Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof Dr. Ahmet Gümen, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, birer konuşma gerçekleştirdi, duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, ÜNİVERSİTELİLER VE GENÇLER BU ZİRVEDE BULUŞTU SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, ÜNİVERSİTELİLER VE GENÇLER BU ZİRVEDE BULUŞTU

Çalıştayda Vali Ali Hamza Pehlivan’a, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkan’ı Kemal Kaçmaz plaket takdim etti.

Çalıştaya; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Mersin Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, AKİB Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ferhat Gürüz, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, ziraat odalarının, meslek odalarının kooperatiflerin ve birliklerin temsilcileri, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.