ÜST DÜZEY DÜŞÜNMEYE DAYALI OKUMA BAŞARISININ ARTIRILMASI PROJE

Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından Ankara Üniversitesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı iş birliğiyle yürütülen Üst Düzey Düşünmeye Dayalı Okuma Başarısının Artırılması Projesinin 3. Soru Hazırlama Atölyesi İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un açılış konuşmasıyla başladığı belirtildi.

Yapılan açıklamada , “2022 yılından bu yana Türkçe ve sınıf öğretmenleriyle belirli ilk ve ortaokullarda sürdürülen projenin 2023-2024 yılında sınıf içi uygulamaları için farklı düzeylerde soru, dereceli puanlama anahtarları ve yönergeleri beş günlük çalışmada hazırlanacaktır. 2023 yılında yayınlanan Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında okul sınavlarında açık uçlu soruların kullanılma kararını destekleyen projenin,  il genelinde tüm ilçelerdeki ilk ve ortaokullarda yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Sınav ve araştırmalardan elde edilen verilerden yola çıkılarak; önleme dayalı, kuramsal temeli olan; açık uçlu sorularla yürütülen sınıf içi uygulama, izleme ve geribildirim çalışmalarını içeren bu özgün ve uzun soluklu çalışma; Türkiye'de ilk olma niteliğindedir.

Afetzede Öğrenciler YKS’ye Kızılay Kütüphanesi’nde Hazırlandı Afetzede Öğrenciler YKS’ye Kızılay Kütüphanesi’nde Hazırlandı

Proje etkinliğinde  Fazilet Durmuş ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ömer Kutlu'ya İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Kutlutekin Baş, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Önder Sarı eşlik etti” denildi.

Editör: Habibe Aydın